| Kedoaka79 a întrebat:

Mi-am făcut o programare sa ma consulte pentru o operație la nas, am nasul strâmb și să-mi fac septoplastie. Prima data m-a întrebat câți ani am și i-am spus ca 17 și mi-a zis ca exista riscuri pentru ca nasul mai creste pana la 20 ani și exista nu știu ce riscuri și ca dacă vreau operația trebuie sa mi le asum sau sa aștept pana la 20 ani. Am zis ca vreau sa o fac acum și ca accept orice risc și a zis ca ea nu vrea să-mi facă operația, apoi m-a întrebat dacă practic vreun sport de contact în speranța că o sa zic ca nu mai vreau operația doar pentru ca vreau sa practic acel sport în continuare... Nu practic nici un sport oricum. Mă gândesc că poate făcea așa și pentru ca voia șpagă. Întrebarea mea e ce e de făcut dacă ea nu vrea sa ma opereze? Nu știu dacă exista alți doctori care lucrează cu CNAS, pentru ca eu vreau prin CNAS ca sunt elev și nu vreau sa dau 3000€ pe o operație. Și vreau sa știu și părerea voastră despre riscuri, pana la urma am 17 ani, dacă aștept pana la 18 sau 20 cum zicea ea e cam tot aia, și din câte știu nasul și urechile cresc oricum pana la moarte...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Operatiile estetice NU sunt suportate de casa de asigurari, asta este un lucru clar si sigur, chiar daca esti elev sau nu!
Asta este o operatie de cosmetizare, nu vitala, sa mori daca nu o faci, deci nu este gratis.
Se pot face dupa 18 ani si numai platita integral din buzunarul tau.

| Kedoaka79 explică (pentru Violleta2022):

Cum sa nu fie suportate? Eu fac septoplastie pentru ca nu pot sa respir pe nara stânga și tu zici ca o fac de frumusețe? Nu e rinoplastie, și ba da, se poate ca mi-a și zis..doar ca cu riscuri.

| Furnicuta000 a răspuns:

Adica septoplastia e o operatie de care ai nevoie combinata cu modelarea nasului? Zi mersi ca poti sa o faci pe gratis, altii sunt complexati si nu ii primeste nimeni sa faca operatia prin CNAS. Doctorul se teme sa nu regreti si sa nu existe complicatii pentru ca tu nici nu te-ai oprit din crescut. Chiar nu mai poti astepta 2 ani? Si medicul de familie nu poate sa te trimita asa la ce doctor vrei tu.

| Kedoaka79 explică (pentru Furnicuta000):

Pai da dar dacă eu aștept pana termin școala de unde știu ca mai pot sa o fac gratis prin CNAS? Oricum... Nu e diferența mare de la 17 ani la 18-20... Depinde de fiecare organism pana la ce vârstă se dezvolta

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Kedoaka79):

Asta nu e mare problema. Banuiesc ca dupa ce termini liceul nu o sa stai degeaba. Daca te angajezi vei fi asigurat. Sau daca urmezi o facultate sau chiar si o postliceala unde intra toata lumea si nu ai nevoie de bac tot vei fi asigurat. Deci stai fara griji. Ai mare noroc ca ai sansa sa faci rinoplastie pe gratis deci profita de oportunitate la momentul potrivit nu acum pentru ca daca te certi cu doctorul si nu asculti ce spune el s-ar putea sa pierzi aceasta ocazie

| Yuoia a răspuns:

" din câte știu nasul și urechile cresc oricum pana la moarte..."
Doamne fereste! Daca ar fi asa, ai avea urechi mai mari decat magarul. Nu! Cresc doar cat timp cresti si tu. Pana la 20-24 de ani.
Cu sau fara spaga, cu plata sau prin CNAS, nu cred ca vei gasi alt medic care sa te opereze acum. Poti sa mai astepti trei ani, ca sa nu fie nevoie deo alta operatie dpa 20 de ani.

| Kedoaka79 explică (pentru Yuoia):

Ba da, m-am informat și nu e un mit, într-adevăr urechile și nasul cresc toata viața, doar ca nu în modul în care te gândești tu, sa crească foarte mult... La privat când am întrebat cât costa, mi-au zis ca 3000€ și nu au avut nimic de reproșat în privința vârstei...

| Yuoia a răspuns (pentru Kedoaka79):

La privat nu comenteaza nimic atata timp cat baga banii in buzunar. Sa nu crezi ca sunt mai profesionisti sau au moralitate.
Dar daca tot bati moneda pe asta, asuma-ti riscurile cum ti-a sugerat primul medic, fara sa dai vina pe nimeni daca vei avea complicatii.

| Kedoaka79 explică (pentru Yuoia):

Pai asta ziceam și aici, dacă ii dădeam șpagă crezi ca mai comenta ceva și zicea ca nu-mi mai face operația? rolling on the floor)

| Yuoia a răspuns (pentru Kedoaka79):

Esti complet neserios. Nu de spaga era vorba ci de asumarea responsabilitatii. Cea ce tu nu vrei. Daca tu nu esti suficient de responsabil, nu incerca sa dai vina pe altii.

| vmalex21 a răspuns:

CNAS nu plateste astfel de operații deoarece sunt considerate operații estetice.De altfel nu plătesc nici tratamente vitale, e plin FB-ul de oameni care cer donații ca sa se trateze.

| Kedoaka79 explică (pentru vmalex21):

Cum sa nu fie suportate? Eu fac septoplastie pentru ca nu pot sa respir pe nara stânga și tu zici ca o fac de frumusețe? Nu e rinoplastie, și ba da, se poate ca mi-a și zis..doar ca cu riscuri...

| vmalex21 a răspuns (pentru Kedoaka79):

Te-ai operat pana la urma?

| Kedoaka79 explică:

Menționez ca doctor e de la spitalul județean și m-am dus la consultație cu trimitere de la doctorul de familie.