| timidu89 a întrebat:

Mi-am facut rapelul vineri, totul a fost ok pana sambata noaptea. Febra 39 spre 40, toata ziua am zacut in pat. Ieri am fost mai ok, febra 38 sau sub. Problema e alta, mirosul mi-a cam disparut de ieri seara si cred ca si gustul. Covid nu cred sa fie, posibila reactie adversa de la vaccin? Sambata seara am mancat sarmale si am vomitat, apoi am mancat cateva felii de paine goala. Ieri nu am mancat mult dar nu am mai vomitat. Oare ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Lipsa gustului și a mirosului sunt simptomele covid-ului.
Trebuie să anunți medicul de familie pentru ca să îți poți lua antibiotic de la farmacie.
Trebuie să ajuți organismul să se refacă, și să nu-l lași să lupte singur. În felul acesta nu doar că vindecarea va veni mai repede, dar nici sechele nu vor rămâne așa cum se vaită mulți după ce au scăpat de necaz. În cel mult o săptămână ești pe picioare cu antibioticul potrivit; altfel timpul de vindecare va dura mai mult de 3-4 ori de atât.

| Catrice a răspuns:

N-ai fi primul care face covid de la vaccin...

| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Pe cine mai stii tu ca a favut covid DE LA vaccin?

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

O ruda, la 2 sau 3 zile după avea simptome covid și când și-o făcut test o ieșit pozitiv.

| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Si ai tras tu concluzia ca de la vaccin nu ca s ar fi infectat de la cineva nu?

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Persoana respectiva nu iese f mult pe afara, job, casa, o data pe sapt la magazin. Am și cunoștințe care s-au îmbolnăvit dar stau f mult printre oameni și mi se părea oarecum normal.

| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Si ai tras tu concluzia stiintifica ca s-a infectat de la vaccinu nu din alta parte nu?

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Medicalobiologicostiintificahee hee

| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Si uite asa se nasc mizerii de fake news. Un mic inteligent zice ca vaccinul te infectează. Marcel citește pe net si ii zice si lui tanti Rodica samd. Si lordul demonos e mulțumit de el ca stie el ca are un var care e prieten cu o ruda care s-a infectat de la vaccin.

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Aia e, soarta.

| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Nu, se numeste prostie si asta ne trage poporul in spate. De aia suntem mereu ultimii din UE. Din prostie si lipsa de educatie.

| timidu89 explică (pentru suntserios):

Eu nu stiu ce pl mea e asa sceptica si tematoare de lumea din Romania? Cand e vorba sa faca un **** de vaccin. Hello, trezirea e 20121 oare nu am avansat stiintific deloc fata de acum un deceniu sau 2? Acum se scoate robotul ce o sa inlocuiasca cu brio femeia reala. Cand aud ca prea asa la foc automat s-au scos atatea vaccinuri, mie se pare normal in opinia mea. Ce compari tarile astea ce au produs vaccinurile cu a noastra? laughing Noi suntem la 50 sau 100 ani inapoi in aproape orice domeniu. Daca ma enervez imi fac toate vaccinurile scoase pe piate anticovid, ma refer la intervalul necesar de asteptare dupa primul facut. Sa demonstrez ca nu se moare cum ati auzit de la Sosoaca sau nu stiu ce profesoara. Dovezile unde sunt? Cred ca cea mai tampita natie din Europa noi suntem.

| Emma30555 a răspuns:

Sunt multe cazuri, e posibil sa fi luat covid, cu o zi, doua, trei înainte de vaccin și sa se manifeste la scurt timp fără a avea legătură cu vaccinul, au mai fost cazuri, de aceea mulți își făceau test înainte sa meargă sa se vaccineze

| Legion7X a răspuns:

Ai avut gust, miros etc până în rapel?

| timidu89 explică (pentru Legion7X):

Da, normal. Da si acum imi miros deodorantele, transpiratia si spirtul(nu asa intepator dar il simt) chiftelele aseara nu imi miroseau deloc, gustul parca doar al condimentelor l-am simtit. Nu cred ca am mierlit-o iar, daca e o sa fac un test pe joi sau vineri. Chestia e ca de sunt pozitiv nu mai putem pune parastasul de 1 an la tata. Izolare 2 saptamani parca era.

| Legion7X a răspuns (pentru timidu89):

Totuși fă un test.

| anonim_4396 a răspuns (pentru timidu89):

Lasa parastasul si ai grija de tine. La cati oameni isi fac vaccinul medicii aia intra in contact cu multi si poate au si covid unii

| timidu89 explică:

Si mie u medic specialist bi de la Timisoara de ce mi-a zis sa il fac linistit? ca au facut si altii cu problema mea si nu au avut nici o reactie adversa. Ce nu inteleg eu? Au ajuns si medicii sa se vanda ca cu.vele? Sa minta pacientii ca ei sa traiasca in lux ma refer.

| timidu89 explică:

Cum sa nu fie bre testat? Din tura 2 de cand s-a dat drumul la vaccinat cate luni au trecut? Sunt 8 luni de atunci poate chiar mai bine. Ba are, fiindca ori m-a mintit doctorul ori am reactionat eu diferit. Trebuia sa nu am nimic, la vaccine antigripale nu aveam nici o reactie.

| Vacarescu_Adi_1975 a răspuns:

Tiau dat virusul caci aia e vaccinul si de aia ai simptome! si eu ma simt slbit era sa lesin cand m-am ridicat etc

| timidu89 explică (pentru Vacarescu_Adi_1975):

Cineva ce e medic zice ca nu e de la vaccin. Numai de la vaccin e fmm lor de spurcati ca ei stiu dar nu te avertizeaza. E o mafie mana in mana ce spala gramezi de bani. Cum nu am nimic inainte? Si dupa o zi sau 2 da... eu nu cred ca il mai fac vreodata, nici nu recomand la nimeni sa il faca. De unde stiu eu ca nu era alt ser in flacon? Ca e o sticluta mica de nu ai cum sa vezi ce scrie pe ea de la distanta nici cu ochelari.

| SanduDediu74 a răspuns:

Cipul este implantat intre fese iar tu poti face un singur lucru, sa il scoti dintre fese cu o pioneza.Sanatate!

| timidu89 explică (pentru SanduDediu74):

Eu am in capul *** tongue laughing