| Morticia13 a întrebat:

Mi-am facut un pierce in zona omblicala si mi s-a spus sa dau cu betadina si baneocin are 5-6 zile si e pentru prima oara cand s-a infectat e putin rosu si are langa gaura o fasie mica de alb ce as putea sa fac ca sa-l dezinfectez? P.s. nu vreau sa-l scot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| aj3k16lm a răspuns:

Dar trebuie să îl scoți. Dacă vei continua să îl porți, riști o infecție destul de gravă, ce va degenera. Dezinfectează mai apoi, zona ombilicală cu apă oxigenată, și pierce-ul prin fierbere (20-30 de minute). Dacă asta nu o să funcționeze, nu evita să mergi la un medic. Infecțiile de acest gen pot duce la complicații serioase.