| sopranaCadaverica a întrebat:

Mi-am masurat manual pulsul in stare de repaos, numarand 80 de pulsatii pe minut. E normal? Sunt fata, am 21 de ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La om, frecvența cardiacă normală este între 55 și 90 bătăi pe minut

uite aici:
https://leapsadesanatate.ro/2018/02/24/care-este-pulsul-normal/

| mihaicelsfant a răspuns:

56 pe minutbig grin sunt baiat, am 19 ani

| sopranaCadaverica explică (pentru mihaicelsfant):

Eu n-am intrebat cat ai tu tongue Ci daca e normal cat am eu!

| mihaicelsfant a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Pai asa iti dai seama daca e normal sau nuhappy am incercat sa te ajutlaughing

| Anonim234578890 a răspuns:

Eu am 94 la 18 ani laughing
E normal, nu ai de ce sa te ingrijorezi, odata cu varsta scade pana la 60, sau poate nu, depinde de persoana

| NumeleDeUtilizatorTrebuieSaNuDepas a răspuns (pentru Anonim234578890):

Eu după ce îmi fac joggingul de dimineață (4 km) nu am mai mult de 100. Eu zic că mai bine consulți un specialist sau înveți să numeri dacă ți-ai luat pulsul manual

| Anonim234578890 a răspuns (pentru NumeleDeUtilizatorTrebuieSaNuDepas):

Nu manual, cu tensiometru(care arata si pulsul), atat il am eu, e ceva "in familie", bunica il are peste 100 orice ar face, si nu are nimic, e perfect sanatoasa

| NumeleDeUtilizatorTrebuieSaNuDepas a răspuns:

Și eu sunt fata și am 78 la puls, chiar acum m-am căutat de el și manual și cu scule de măsurat tensiunea. Este foarte normal daca presiunea din sânge este ok. Atâta timp cât nu ajunge la 90-100 in stare de repaos nu are ce sa fie rău. Sper că te-ai liniștit :*