| JoinTu a întrebat:

Mi-am rupt o alunita (din greseala, da nu de tot.mai are putin si se desprinde) de pe gat...nu e mare (un milimetri.cam cat floarea unui bold).

Este periculoasa?

Trebuie sa merg la dermatolog?

E ceva grav?
Am auzit ca unele alunite sunt cangerigene oricat de mici ar putea fi ele... iar alunitele cica sunt mici tumori care daca le rupi faci cancer straight face sincer sa fiu nu-mi pasa... si nici nu-mi fac griji de ce o sa urmeze
Mentionez ca nu a curs sange deloc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele pot fi cancerigene, dar daca mergi la medic o sa te lamureasca acolo.

| Dana211 a răspuns:

Daca nu iti pasa de ce mai intrebi? Ca sa stii cat mai ai de trait? laughing
Daca apar modificari la ea in urmatoarea saptamana e bine sa mergi la doctor dar daca nu, nu iti fa probleme.
Si nu toate alunitele sunt cancerigene

| JoinTu explică (pentru Dana211):

Merci chiar mai incurajat happy
PS: imi pasa dar vroiam sa par fara sentimente laughing
1. Alunita pe care am rupt-o pe jumatate (nu toata) era cam cat 1 milimetru... si nici macar nu are culoare de alunita. are culoarea pielii. Cunosc o persoana care a avut o alunita la fel ca a mea si a rupto de tot. si cand s-a dus la doctor nici macar nu era alunita ce a rupt el. Deci ce am rupt eu pe jumatate nu cred ca era alunita...