| elena_6631 a întrebat:

Mi-au aparut de ieri doua herpesuri pe aceiasi buza, unul in partea stanga iar celalalt in partea dreapata, cel din parte dreapa a crescut foarte mult e imens, abia mananc si ma ustura, deja imi e foarte frica sa nu fie ceva grav. m-am dat cu propolis, crema de galbenele, otet, tetraciclina, si nu am nici un rezultat, credeti ca ar fi bine sa merg la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nici unul din medicamentele si substantele scrise de tine nu iti face bine la herpes. Otetul ti-a facut mult rau si de aceea sunt si asa de mari. Incearca sa-ti cumperi fie plasturi antiherpetici, fie aciclovir.

| tyana a răspuns:

Poti cumpara de la farmacie herpes stop unguent.Are efect bun si vezi daca actioneaza pana maine. Poti sa mergi si la medic, desigur.

| Nevermindd a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la medic.
~Acum ceva vreme, mi-a aparut si mie pe buza o'buba', asemanatoare unui cos, ce credeam ca e herpes; Asta pana intr-o dimineata cand m-am trezit cu ochiul umfat.Am mers de urgenta la medic si am aflat ca era un furuncul. Dupa cateva zile de tratament, vazand ca nu-mi trece, medicul a zis ca va trebui sa-mi faca o incizie.Imi era teama, asa ca mama a sunat medicul de familie laughing, care mi-a zis sa-mi pun gheta si ceapa coapta. Mi`e, asa mi-a trecut:punandu`mi gheata, ceapa coapta si luand antibiotice.~
Daca e inflamat si in jur(adica e umflata buza. si deasupra.) pune gheata.Asta pana maine cand vei merge la medic waiting! E posibil sa fie doar un herpes dar medicul iti va pune un diagnostic exact.
;*

| ZiZix a răspuns:

Buna Adriana

sigur ca ar terbui sa mergi al un medic, poate fi o infectie. poate fi ceva mai grav. daca nu veri sa emrgi la medic, stii ac exista niste benzi foarte mici tarnslarente de pus pe buza cu herpes si trece miraculos, incearca. le gasesti pe net. uite u site, poate te ajuta
http://www.sfatulmedicului.ro/zona-zoster

fundita?:-*