| theodorxxh a întrebat:

Mi-au aparut niste chestii albe in zona penisului si cand vreau sa le dau jos ma doare. Aveti idee ce inseamna chestia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Daca te ingrijoreaza foarte tare ce-ar putea fi, du-te la medicul de familie. Daca e ceva mai serios, medicul de familie te va indruma spre un dermatolog.
Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Lasa-le acolo.

| Werrich a răspuns:

Dacă există pete albe pe capul penisului sau puncte, atunci există mai multe motive pentru care ar putea apărea:
1.o cauză comună constă în lipsa unui control suficient asupra igienei organului sexual. Acest lucru se datorează faptului că, după eliberarea de smegma prin conductele sebacee, are loc acumularea sa. În viitor, apare pete albe, caracterizat printr-un miros neplăcut. În cazul în care motivul pentru care a apărut puncte albe pe capul penisului în absența igienei, atunci sănătatea nu este foarte rău, totuși, este un factor provocator pentru apariția infecției și dezvoltarea sa rapidă. Este posibil să scapi de manifestări prin intermediul săpunului care este destinat igienei intime. Utilizarea săpunului regulat nu este recomandată, deoarece există riscul de uscare a pielii penisului;
2.Adolescenții se confruntă adesea cu fenomenul de puncte albe pe cap și prepuț. Acest lucru se datorează faptului că smegma este eliberată intens în perioada de tranziție datorită creșterii și maturării corpului. Este posibil să se elimine manifestările în același mod ca în cazul precedent;
3.caracteristică anatomică a corpului. Pentru unii bărbați, aceasta este o condiție absolut normală care nu amenință sănătatea. Explicațiile externe sub formă de puncte sunt foliculii de păr sau canalele sebacee, care sunt situate aproape de suprafața pielii. Tratamentul este necesar numai în cazul unui proces inflamator;
4.dezechilibru în sistemul vegetativ. O astfel de condiție fără tratament promite consecințe grave neplăcute. Tratamentul este efectuat de un neurolog, nu este nevoie să consultați un urolog în această situație.

https://ro.airadeevaskincare.com/tochki-na-chlene.php