| MariaEllena a întrebat:

Mi-au aparut niste pete mici albe pe unghii dar nu pe toate ..doar pe cateva..De la ce e..si ce sa fac sa dispara? :-s
funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Deficit de keratina, asa ca ia pune-te pe mancat oua, nuci, lapte (produse lactate), fasole, mazare...

| pietrean a răspuns:

Petele albe de pe unghii, NU APAR DE LA LIPSA DE CALCIU, ci de la carenta ZINCULUI! Ele pot dispare.
Cauta pe GOOGLE, tastand cuvintele pete+albe+cauze+remedii
Se gasesc suplimente alimentare la farmacii ce contin zinc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Numai daca vei lua calciu, abia atunci vor disparea.
Ar fii bine daca ti-ai face si niste analize.
Te pup!

| Andruta12 a răspuns:

Hei! Si eu am avut problema asta.Nu e nimic rau.Inseamna ca ai lipsa de calciu.Atat.

| Alexxandruxx a răspuns:

Din cate stiu eu e de la lipsa de calciu.

| Naomiroxana a răspuns:

E de la lipsa de calciu, nu ai cum sa le faci sa dispara, dar poti sa iei calciu si nu iti vor mai aparea pe viitor.

| DanyArtist a răspuns:

Lipsa de calciu, nu poti sa le faci sa dispara, dar daca iei supliment de calciu nu o sa iti mai apara