| Anonimm30 a întrebat:

Mi-e frica sa vorbesc cu oamenii, nu conteaza daca e baiat sau fata, urat/a sau frumos/a nici in viata reala nici online nu pot vorbi. Asa indirect pot adica sa pun intrebari sau sa raspund la intrebari. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| al0o0o0 a răspuns:

Presupun ca ai ramas cu ceva traume din copilarie sau ceva, poate ai fost victima a bullying-ului sau s-a ras de tine.Ei bine, presupun din nou ca aceasta frica este datorata faptului ca te gandesti ca acea persoana nu vrea sa vorbeasca cu tine si va rade de tine. Sper ca presupun corect.In acest caz, trebuie sa iti invingi frica.Frica e o iluzie, un nor de ganduri negre.Nu lasa ceva fantasmagoric, un sentiment nejustificat sa te doboare.O viata ai, nu ai nimic de pierdut daca incerci sa vorbesti cu o persoana.Nu mai sta sa te gandesti, doar fa-o.Sigur sunt enorm de multe persoane pe planeta asta carora le-ar face placere sa vorbiti.Comunicarea te face om, te dezvolta si este clar un pas important din maturizarea ta. Poate nu o sa-ti para din prima de ajutor ce-ti zic eu acum, dar gandeste-te la ce ti-am spus si incearca sa pui in aplicare.Stiu ca e greu, dar nu e imposibil, promit.

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Probabil ti-e atit de frica ca vei gresi sau spune vreo prostie, încît preferi sa stai deoparte. E adevarata vorba aia ca "daca tăceai, filozof rămîneai", dar in relatii nu prea tine. Chiar daca gresești, poti repara, chiar daca o dai pe lîngă, poti a încerci din nou.
Ce ar fi sa pornești cu gandul ca vei gresi? Totul e sa poti accepta ca vei gresi. Ce ai de pierdut? Nimic. A, doar orgoliul va fi un pic rănit, dar asta nu strica.

| Anonimm30 explică (pentru cristi202):

Am traume si experiente proaste. Asta e cauza...

| Adry05 a răspuns:

Frica asta e absolut nejustificată pentru că n-are ce să ți se întâmple. frica are șie a rolu ei în corp, să te apere de pericole reale, aici e doar ceva indus de tine. Așa că n-ai decât s-o înfrunți și să faci exact ce ți-e frică, adică să inițiezi conversații ca să vezi că nu te papă nimeni

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Simplu, nu mai vorbesti...

| Sophieka a răspuns:

Buna

Ai facut foarte bine ca ai adresat aici, pentru ca este un inceput.
Fiecare pas, oricat de mic, te va conduce spre vindecare, incredere ca totul e bine si spre cresterea increderii in tine.
Pe Youtube spre exemplu, gasesti o multime de psihologi / psihoterapeuti / neurologi care te pot ajuta sa vindeci si sa depasesti problemele :
Uite un exemplu : https://www.youtube.com/results?search_query=psiholog+online
Mai sunt si meditatii pentru asta : https://www.youtube.com/......s?/results
Poti legate incet prietenii fie aici pe TPU, Facebook etc, apoi usor sa cauti persoane din aceeasi localitate cu tine.
Cauta persoane care iti transmit si iti arata o incredere, persoane care iti inteleg situatia si vor fi alaturi de tine sa depasesti problemele. La fel cum sunt eu, mai sunt si altii.
Cu cat te ascunzi mai mult, cu atat problema se agraveaza. Trebuie sa iesi din carapace, putin cate putin, apoi treptat vei iesii mai mult. Prin clipurile pe care le vezi in link, prin socializat online / la telefon si apoi tot mai mult in realitate, vei rezolva problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la psiholog sau psihiatru

| C0rnel223 a răspuns:

Cel mai greu pas este primul. Odată ce ai încercat să vorbești cu cineva, celelalte ori devin mai simple. De asemenea, sunt timid și mă tem să încep o conversație cu oricine, mai ales dacă nu cunosc persoana respectivă. Dar încerc să realizez că nimic nu se întâmplă când vorbești și nu strică. Pentru a începe conversația cu oameni noi, de obicei folosesc aceleași întrebări tipice ca „Cum a fost weekendul tău?", „Care sunt planurile tale pentru weekendul următor?" „De unde îi cunoști pe acești oameni? (Dacă sunt la o petrecere și încerc să vorbesc cu oameni care îmi cunosc prietenii),„ Poți recomanda locuri frumoase pentru a mânca în jur? Vizitez acest oraș pentru prima dată ". Folosesc și alte întrebări despre evenimentele actuale sau despre ceea ce este relevant pentru situație. Mă ajută să arăt mai prietenos și mai politicos. Repet adesea conversații cu anumite persoane în fața unei oglinzi sau la duș. Poate sună și arată prost, dar pentru mine funcționează. Apropo, complimentele sunt adesea utile pentru a începe bine o conversație. Știu că dacă pot vorbi cu oameni, și tu poți. Mult noroc.