| anonim_4396 a întrebat:

Mi o murit mama azi posibil causa sa for covid nu stiu ca avea multe boli grave printer care si diabet. tatal mi o murit la 17 ani deci am ramas fara parinti crying in lucru ma enerveaza teribil, de ce nu au tinut-o cei de la judetean mai multe zile si au trimis-o la alt spital candy sa avea ogramada de probleme pe langa covid au tot plimbato de la in spital la altul pans la urma au trimis-o la alti idioti la cei de la ascar spital de cardiologie au tinut-o 10 zile -si au trimis-o acasa in stare grava diagnostic covid 19 sars-2 forma moderata, la ce mama masii au trimis-o acasa daca avea forma moderata de covid si avea diabet si ogramada de alte boli? Pana acum era in stabila cat de cat da nu manca deloc si vomita deci nu putea cu respiratia avea probleme serioase si hernie hiatala in alunecare ma gandesc ca causa herniei este faptul ca o cazut pe jos rau ca si o rupt bazinul osos o stat cateva ore sau minute pe jos.eu acum intr-un mod socant nu am nici o reactie desi sufar de anxietate grava si depresie cronica asa s-a intamplat si cu tata cand mi o murit nu am realizat acest lucru pe moment...mi teama ca peste cateva zile o sa realizez si o sa sufar enorm si fac un soc emotional si probabil ma va paste o boala grava psihica. oricum eu sunt un tip timid, asocial fara prieteni fara nimic am noroc ca ma ia soramea la ea. e posibil sa nu se mai intampke acest lucru si sa ma sinucid zilele astea nu stiu cum voi reactiona...acum sunt putin socat ca brusc o intrat in coma.cei de la anbulanta nu au putut face nimic, dar mi-au zis ca de la covid au murit si tineri de 30 de ani sau au innebunit. daca ma voi sinucide ma va ierta dumnezeu? Stiu ca o sa veniti cu incurajari dar eu cred ca oricum o sa fac ca mine o sa imi pun punct daca nu zilele astea cat de curand ..am iubito enorm pe mama si nu pot fara ea sad deja bad ca ma ia plansul si ma inteapa inima deci incep sa realizez ca nu voi o mai vedea niciodatacrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru început, vreau sa iti apreciez curajul de a scrie aceasta poveste. Faptul ca ti-ai adunat puterile sa scrii tristețile tale si sa te mai descarci de aceste gânduri este de admirat și te ajută! Sunt câteva idei care te-ar putea incuraja. Gândeste-te că mare parte din ceea ce reprezinți tu. ești TU. Da, părinții joaca un rol esențial, mai ales in copilaria mică, dar nu uita ca tu nu esti un nimic fără ei, ești propria ta persoana. Prin forțele si prin mintea ta ai ajuns in viață să ai anumite realizari(poate spui ca nu ai, dar ai, chiar faptul in sine ca esti inca viu este minunat!). O capcana in care putem cadea ușor este sa atribuim orice suntem noi părinților si astfel in lipsa lor sa simtim ca noi nu suntem nimic, deoarece ei sunt totul. Nu este așa, cu parinti sau fara, tu esti unicul Overeem. Altceva, gandeste-te ca parintii tai au muncit sa te creasca frumos si indiferent unde sunt ei acum, vor sa te vada fericit! Ei vor ca ceea ce au lasat ei in urma, caracterul lor, sa se graveze in tine sub forma fericirii. Nu trebuie sa fii trist cand te gandesti la ei, caci ei reprezinta ceva ce iti aducea bucurie! Ei vor sa te vadă fericit. Te va ierta Dumnezeu? Asta numai el stie. Nu mi se pare corect sa vin eu sau oricine altcineva cu un verdict. Dumnezeu vede mai departe decat razbat ochii si judeca dupa constiinta fiecaruia. El știe. Dar ce putem cu totii sa spunem, este ca viața e un dar de la Dumnezeu, pe care in fond nu il meritam. Am facut noi ceva inainte de a ne naște pentru a merita o zi de viață? Nu, ci este un cadou. Fiecare zi este un cadou, nimeni nu ne-o garanteaza. Probabil ca Dumnezeu ar fi trist sa ii refuzi cadoul. sa il arunci. Dumnezeu te iubește.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multunesc man, apreciez mult raspunsul tau. chiar ma uimit avand in vedere ca ai 16 ani.
Sanatate multa tie si familiei si celor dragi.

72 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Stiu cum e si eu am fost in situația ta,eu spun sa te înconjori de familia ta si sa nu ramai singur,nici tatal tau nici mama ta nu ar fi sa te sinucizi,gandeste-te la ei,stiu ca e greu,dar nu putem face nimic, toate religile promit multe dar dupa ce mori tu, desi nici ele nu pot face nimic doar vand iluzi, mama ta mereu va fi in memoria ta si tatal tau sa stii asa ca traieste pentru ei, frati numai ai? Sa fie lângă tine? Trenuie sa mergi la spital sa iti dea certificatul de deces si sa spui ca nu vrei autopsie si sa vezi de o firma care se ocupa de asta si daca este un loc in cimitir, acum esti doborât de toate stiu cum este, ai grija de tine

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da, sa ocupat tatal vitreg de tot, da am frati, surori vor veni cu totii in cateva zile si o sa stau cu sora o sa plec din tara asta blestemata. mersi de incurajare iti urez sa ai sarbatori fericite! Nu supravietuia oricum doar aparatele at fi tinut-o in viata si cum nu aveam voie in spitale nu o puteam vedea ...era inevitabil era batrana si cu multe boli grave suferea enorm. Tatal meu vitreg zicea ca avea fata senina nu stiu ce inseamna asta ca o murit linistita nu stiu ca o scapat de suferinta.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine stie ce a mai luat si din spital,sărbători fericite,poate este si un pas inainte, mama ta sigur se bucura daca iti creezi si tu o familie, loc de munca asta vor toate mamele si tati, totuși iti propun cateva saptamani sa mergi des la maicata si cand simti pleci, nu e usor asa ceva

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da, nu e exclus nici ce spui tu, da oricum dadea sa moara demult, de mica o fost chinuita si o trecut numai prin suferinte din cauza bolilor. avea si piciorul operat ca o calcase masina suferea enorm, urla de durere.+ Foarte multe boli ..era inevitabil, doar ca covid o rapuso ..tot iesea afara nu ii placea sa stea niciodata locului nu era ca mine. Si acum locuiesti cu tatal tau sau? Am inteles ca maicata nu mai e saraca sad ai trecut usor peste? De aici to se trage snxietatea?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,cu tatal meu,nu voi trece niciodata peste,dar mai merg la cimitir, ma descarc emotional,ce sa fac altceva,e inevitabil,acum toti sunt trecuti la covid, cineva a murit de coma diabetica covid, cineva a murit de infart covid, am fost mereu anexios, dar e un de cand am avut primul atac, chiar acum in decembrie

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Imi pare rau sincer man de ce ti s-a intamplat. sad da, asa e covid e decesul principal. foarte frumos ca te duck la ea ai toata stima mea sper sa scapi de anxietate sau ce probleme ai si unii se mai gasesc sa te judece am vazut. ar fi mai bine sa ii ignori. esti in om puternic mai ales ca ai un job stabil. Super sa iti gasesti o fata pe placul tau ca meriti.

| Drimmero a răspuns:

Condoleante sincere! Ce trist, mai ales in ziua de Craciun sa moara, e urata viata asta uneori.

Lasa prostiile cu sinuciderea, o sa treaca si suferinta ta si dupa o sa-ti mai revii, ce nu te omoara te face mai putenic.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Da, si in chinuri groaznice o murit. sad
Sper si eu sa ma faca mai puternic si sa imi schimb mentalitatea. Mersi beaucoup.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa traiesti! Dar ce a patit?

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Infarct, initial o intrat brusc in coma apoi in cateva minute stop cardio respirator, avea probleme grave cu inima, dar covid ia cauzat decesul nu mai putea respira aproape deloc de cand o fost externata, au externato ca stiau ca va muri. Avea si bazinul rupt osos o cazut pe jos cand o iesit de la wc si ia cauzat si hernie hiatala in alunecare ..trebuia mutata din 15 in 15 minute in pat ca nu respira aproape deloc, insuficienta respiratorie + avea ogramada de boli grave cronice printre care si diabet. O murit intr-un mod ingrozitor isi tinea gura inchisa trebuia cu lingura sa ii deschidem gura sa respire dar degeaba. Imediat si o dat ochii peste cap si o murit. cat timp era in coma nu putea vorbi deloc O suferit enorm o avut si un accident cu masina i o facut praf piciorul. Toata viata ei o suferit cred ca o murit in pace ca taica meu vitreg spunea ca avea chipul senin ce inseamna asta?

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Covid o uciso.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Imi... pare rau pentru situatia prin care ai trecut sad

Indiferent de ce o sa faci, sa stii ca noi suntem aici, eu sunt aici, ascult. Daca vrei sa vorbesti cu cineva, TPU iti este alaturi. Deci nu exclude aceasta varianta.

Da, caile vietii sunt foarte ciudate, uneori ne intrebam de ce ni se intampla noua anumite lucruri si asa mai departe. Adevarul este ca asa e natura este cruda cu toti, nu face diferenta intre persoane, este la fel cu toti. Un lucru mic sau un lucru mare, pentru natura este la fel.

Ca raspuns la intrebarea daca te iarta Dumnezeu, din ounct de vedere religios, se zice ca nu. Insa noi suntem oameni, nu ne putem da cu parerea, adica nu stim sigur.
Nu stiu ce este dupa moarte, dar presupun ca ceva este. O sa o vezi pe mama ta, ea este mereu cu tine, si acum. Sigur este mandra de tine.

Este ok, poti sa plangi, descarca-te. Insa incearca sa te linistesti.

Nu as vrea sa aprofundez subiectul despre viata, nu stiu daca asta te-ar ajuta. Insa... stii de ce exista probleme in lume? Pentru ca oamenii sa sa se schimbe. Asa ca poti sa te schimbi in mai bine. Ai doua variante sau trei. Sa cedezi acestei vieti, sa continui tot asa sau... sa devii un TITAN, aceasta din urma ar fi calea de dorit.
Poti sa ai familia ta si tot ceea ce vrei, nu uita.

Ai zis ca ai cartea mentionata de mine, daca iti mai aduci aminte de ea, te rog sa o citesti, o sa te ajute foarte mult, crede-ma.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Mersi man pentru cuvintele frumoase esti in exemplu demn de urmat ..ai dat un raspuns dumnezeiesc chiar asa e, eu nu puteam face nimic de frica ei, am fost plecat in cateva tari si ma Lua plansul dupa 3 saotamani si veneam acasa da nu ma interesa banii oierduti sau altceva cu sa o vad pe ea. simteam de mult ca va muri, chiar inainte de acest virus sa apara, culmea e ca i-am si zis ca de sarbatori o va ucide un virus, ii tot souneam asta stiam inainte cu 2 ani case va intampla fix de sarbatori mai bine taceam naibii.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu trebuie sa te invinovatesti, cuvintele nu inseamna mai nimic, nu este vina ta. Multa lume zice asta, si totusi nu se intampla nimic.

Ce s-a intamplat s-a intamplat pentru ca... asa a fost sa fie sad Asa era timpul, asa a vrut natura, asa a lasat Dumnezeu lucrurile. Dar nu trebuie sa dai vina pe nimeni si pe nimic. Deci sa nu te simti rau din cauza asta.

Cum am spus, ai acele variante de la final, poate acum reusesti sa te pui mai bine pe picioare (nu insinuez ca nu erai inainte asa, am spus ca fapt divers), esti doar TU, fa din viata ta exact ceea ce vrei sa faci, cum vrei sa faci. Este viata ta acum.

Ramai puternic, ferm pe pozitie, deschis si vesel indiferent de situatie. Eu te sustin happy

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Multunesc frumos, sarbatori fericite alaturi de familie. happy

| anonimg a răspuns:

Îmi pare rău pentru cele întâmplate. Noi nu trebuie să ne legăm atât de mult de oameni ca și cum oamenii ar fi dumnezei. Părinții și-au făcut datoria, și le oferim respectul cuvenit; și sunt rare cazurile în care părinții și copii se iubesc reciproc. Sufletul nostru trebuie să fie legat de Acela care ține toate lucrurile în mâna Lui, și care știe ce este cel mai bine pentru fiecare dintre noi. Dumnezeu dorește să ne încredem în El. Nimeni și nimic altceva nu ne va menține în echilibru. Chiar dacă noi nu-L iubim, asta nu înseamnă că El ne iubește mai puțin.
Îți recomand cartea aceasta: https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus
Este tot ce ai nevoie acum.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Exista viata dupa moarte? O sa mai imi vad vreodata mama?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca o sa resist mult... O sa imi pun capat ..de la mine din familie sunt cam majoritatea ipocriti doar maica mea ma iubea cu adevarat.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, există viață după moarte; și aceasta este garantată de Dumnezeu. Trebuie să trăim în așa fel încât să ne putem bucura de ea.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa spuna si el ca exista dar nici un mort nu a invitat, acum esti foarte vulnerabil emotional asa ca nu te lasa manipulat

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Da exista in imaginația voastră, ai murit si ai înviat de stii? Doar crezi nu stii

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu ma las da sa stiu ca nu e un baiat rau anonimg. si eu sper la asta sa ne vedem parintii dupa moarte be mai da un avant ..altfel nu are nici o noima viata... Unii cred din ce au citit unii au un mechanism de aparare ca sa poata lupta.nu poate dovedi nimeni asta.happy

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Sper si eu sa fie asa... happy Ar fi ceva de neinchipuit

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Sut constient ca oamenii vad pe Dumnezeu ca la fel cum vad si extraterestrii: adica nu exista. Dar lucrurile nu sunt asa.
Dumnezeu se raporteaza la intelegera noastra. El ne ofera dovezi; daca ne-ar oferi demonstartii, atunci tot pamantul ar trai numai cu spaima si groaza, pentru ca la fiecare pas noi suntem calcatori ai legii Sale, si nu ne-ar astepta decat o condamnare.
Dar prin dovezi avem speranta si nadejde. Dovezile ne ofera credinta care lucreaza prin dragoste.
Oamenii pot ajunge la lucruri care nici nu si le imagineaza. Uite un exemplu pe care si noi l-am face daca Dumnezeu ar trai in mijlocul nostru ca om:
"O mare multime de iudei au aflat ca Isus era in Betania; si au venit acolo, nu numai pentru Isus, ci ca sa vada si pe Lazar, pe care-l inviase din morti.
Preotii cei mai de seama au hotarat sa omoare si pe Lazar, caci din pricina lui multi iudei plecau de la ei si credeau in Isus." (Ioan.12:9-11)
Oameni doresc sa distruga si dovezile atunci cand acestea nu se potrivesc cu inimile lor.
Credinta in Dumnezeu este mai mult decat o dovada; ea este certitudine, chiar daca nu ai avut inca parte de ea. Este ca si cu un minor care inca nu a intrat in posesiunile averilor sale datorita unei perioade de timp.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Omule astea sunt povesti,nu stii nimic,nu sunt dovezi daca erau toata lumea stia, asa e doar o amagire,oameni se mint mereu cu minciuni,amagiri,iluzi,sperante,ce frumos suna ne vom vedea in rai,omul alege varianta satisfacatoare,daca ii spui adevarul il frustreaza,de asta majoritatea stagneaza si se multumesc cu putin dar se plang,eu te cunosc de multi ani,eu nu am nimic cu tine,tu poti crede in orice vrei,dar si intre voi sectele e o diferenta de credinte,in vt nu exista viata de apoi, in fapt in biblie scrie ca invierea se va face dupa judecata,deci mama lui numai exista,faza cu sufletul contrazice biblia,pai sufletul unde e,ce faci,ca judecat nu e, plus ca aia invitati de iisus nu au spus de ceva,pentru ca la evrei nu exista asa ceva,nu uita de versete biblice,uite preferata mea,cei morti numai stiu de ei, insa cei vii stiu de ei, iar toti le vor uita, din nou ceea ce am spus, nu exista in biblia suflete, caci invirea este in trup si in spirit =constiinta, adica cei morti se vor trezi din morminte

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Tu ai nevoie de niste cursuri biblice care sa te invete ca cele doua Testamente biblice nu se contrazic intre ele; si ca diferentele care le vezi sunt date de niste factori stabiliti de Dumnezeu. Aceste cursuri le poti face daca te vei inscrie la cursurile SolaScriptura.
Dumnezeu este acelasi dintotdeauna; El nu Se schimba, si niciodata nu Se va schimba.

Nu stiu ce exemplu sa iti dau. Un om se schimba daca isi i-a o casa noua sau o masina? Sau daca isi zugraveste casa? Sau daca se insoara sau isi gaseste de lucru, sau orice altceva de felul acesta? Nu se schimba. Persoana lui ramane aceeasi indiferent de planuri, alegeri si decizii.
Bine, acesta nu este nici pe departe un exemplu bun, deoarece oamenii sunt schimbatori dupa o zi pe alta.
Daca nu vei urma cursurile SolaScriptura (te poti inscrie si online), nu vei putea intelege Biblia. De ce SolaScriptura si nu altceva? Pentru ca orice altceva este de la diavolul. Si ce este de la cel rau este in asa fel incat sa nu intelegi adevarul.
Nu ca as promova ceva; dar nu exista un alt adevar.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Omule iisus a venit sa implineasca vechea lege, nu baga vrajeli, faza cu nu exista alt adevarar inseamna ca esti dogmatic, pai religile crestine se contrazic intre ele, de unde stii ce e adevarul? de ce al tau e mai bun ca a altora, vorbim de 5, 5 miliarde de persoane

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Dz asta nu a scris ca avem nevoie de cursuri si sa citim cuv lui

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Eclesiastul 9:5 citim: „Cei vii ştiu că vor muri; dar cei morţi nu ştiu nimic şi nu mai au nici o răsplată, fiindcă până şi amintirea lor li se uită". Asemenea acestor oase în pustie, până şi amintirea lor piere când se întorc în ţărână.

In concluzie, putem spune ca iudaismul a pus accentul, secole de-a randul, pe viata de aici si de acum si, intr-o masura mai mica, pe viata viitoare.

https://www.crestinortodox.ro/......71887.html

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Conceptiile evreiesti despre continuitatea existentei sufletului dupa moarte sunt deosebit de diverse. Ele variaza de la interpretari simple, bazate pe ideea legamantului dintre Dumnezeu si evrei si pana la interpretarile mistice ale Kabalei sau Zoharului.

Conform traditiei evreiesti, dupa moarte, sufletul unui om trece printr-o perioada de purificare inainte de a intra in Lumea Viitoare (Olam Haba). Aceasta perioada, pe care sufletul o petrece in "compania" divinitatii, in apropierea Scaunului Gloriei Divine (Kise Hacavod), este urmata apoi de intrarea eterna in Lumea Viitoare, asociata de traditia iudaica cu Paradisul, in care sufletele celor drepti invata Tora impreuna cu sufletele marilor invatati ai tuturor timpurilor.

Iudaismul are de asemenea si un concept similar celui de reincarnare (ghilgul neshamot), care presupune o judecata a sufletului pentru ceea ce a facut in lumea aceasta. Conceptul nu este mentionat explicit in Biblie, deoarece, au interpretat inteleptii, Dumnezeu doreste ca sufletul omului sa fie liber sa aleaga intre bine si rau (liberul arbitru). Perioada de ghilgul neshamot (evaluare si judecata a sufletului) dureaza in principiu un an de zile. Dupa trecerea unui an de la deces, sufletul intra in Gan Eden (Paradis).

Din punct de vedere kabalistic, sufletul fiecarui om contine o scanteie divina. Conform acestei interpretari, dupa moarte, scanteile divine se reintorc la Creator. Exista de asemenea si o opinie conform careia un suflet care nu si-a indeplinit misiunea in intervalul unei vieti umane poate reveni intr-o alta viata pentru a o indeplini.

https://www.dvartora.ro/ce-se-intampla-cu-sufletul-omului-dupa-moarte/

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Cate adevaruri mai sunt iar tu vb de unul singur
Ce se întâmplă după moarte, dacă ești creștin și crezi în Dumnezeu

Creștinismul este una din cele trei religii monoteiste contemporane, alături de iudaism și islamism. Împreună cu catolicii, protestanții și ortodocșii, sub eticheta globală de „creștini", această religie este cea mai importantă din punct de vedere numeric, cu 2, 4 miliarde de adepți.

Aici e mai simplu, pentru că mare parte din populația României este creștină, deci cam știi despre ce e vorba. Indiferent că ești ortodocs, catolic, babtist, adventist și așa mai departe, cartea ta sfântă este Biblia, pe ici pe colo modificată. Conform ei, ai două variante în care poți să ajungi după ce mori: Rai sau Iad. Cele două locuri sunt puse în antiteză, Raiul fiind paradisul, iar Iadul fiind infernul veșnic. "Veșnic" e mult, da.

Acum depinde de tine cum alegi să trăiești pe Pământ, pentru că lucrurile bune și rele pe care le faci vor fi puse în balanță, cumva, și așa îți afli soarta. După spusele preoților, orice păcat poate fi iertat, mai puțin sinuciderea, pentru că nu ai cum și când să-ți repari greșeala.

Ce te așteaptă după ce mori dacă ești adeptul islamismului

Islamul este o religie avraamică, monoteistă, fiind a doua religie în lume în ceea ce privește numărul de adepți, după creștinism. Sensul general al cuvântului Islam este pace și supunere față de Allah, Creatorul tuturor lucrurilor. Religia a fost fondată în secolul al VII-lea în Peninsula Arabă, pe teritoriul actual al Arabiei Saudite, de către profetul Muhammad (cunoscut și ca Mahomed) și bazată pe textul religios cunoscut sub numele de Coran.

Musulmanii cred că Dumnezeu a revelat în mod direct cuvântul Său către omenire prin Muhammad. „Nu există dumne(zeu) în afară de Dumnezeu, iar Muhammad este trimisul lui Dumnezeu". Musulmanii cred că părți ale Bibliei și ale Torei au fost pierdute, interpretate greșit sau distorsionate de credincioși. Din această perspectivă, Coranul este văzut ca o corectură adusă cărților sfinte iudaice și creștine.

Astfel, islamul prezintă tot Raiul și Iadul, ca locuri de veci pentru suflet. După ce ți-ai dat Duhul, se spune că Îngerul morții ia sufletul decedatului și îi șoptește să-și mărturisească credința pentru a trece de judecata. Numai martirii intră direct în Rai. Munkar și Nakir (îngerii care testează credința celor morți) pun cinci întrebări celui decedat, cum ar fi: cine este Dumnezeul celui mort; cine este Profetul și altele. Răspunsurile primite vor decide soarta celui decedat.

În ceea ce privește copiii, ei intră direct în Rai, fără să răspundă întrebărilor puse de Munkar si Nakir. De soarta femeilor, Mahomed aproape că nu se ocupă și asta pentru că învățătura lui este adresată, în primul rând, bărbaților. De aceea, chiar și plăcerile Paradisului sunt descrise după gusturile bărbaților.

Ce se întâmplă după ce mori dacă ești budist

Budismul este o religie și o filozofie orientală, care se bazează pe învățăturile lui Gautama Siddhartha (Buddha Shakyamuni), un gânditor indian care se crede că ar fi trăit între 563 î.Hr. și 483 î.Hr. De-a lungul timpului, budismul a suferit numeroase schimbări, în prezent fiind o religie foarte divizată, fără o limbă sacră comună și fără o dogmă strictă, clar formulată.

În religia budistă oricine se trezește din „somnul ignoranței", experimentând o relație nemijlocită cu realitatea, fără să fi fost instruit de cineva, și predică învățăturile sale celorlalți este numit buddha. Toți budiștii tradiționali sunt de acord că Buddha Shakyamuni sau Gautama Buddha nu a fost singurul buddha: se crede că au existat mulți buddha înaintea lui și că vor mai exista.

Conform dogmelor budismului, dacă mori te reîncarnezi. Conform lui Buddha nu există niciun „Sine" sau suflet veșnic, acestea fiind doar o iluzie, o irealitate. El consideră că atât trupul, cât și percepțiile, senzațiile, mintea și conștiința nu pot constitui un suflet, o entitate veșnică, deoarece se află într-o permanentă transformare. Sunt efemere.

Această incertitudine este, totodată, și foarte vagă, deoarece prin moartea omului nu se realizează o distrugere totală a existenței, faptelor, karma afectând viața următoare, după reîncarnare. Spre deosebire de hinduism, reîncarnarea budistă nu constă în migrarea sufletului de la un trup mort spre embrionul unei viitoare ființe, ci continuarea de către un individ nou a existenței care până atunci se manifesta în cel decedat, conform încărcăturii karmice acumulate.

Ce spune hinduismul că se întâmplă după ce mori

Hinduismul este reprezentat de credința în Brahman, ființă absolută, impersonală, creatoare a Universului. Brahmanul este Sinele suprem, descris ca realitate infinită, omniprezentă, omnipotentă, incorporală, transcedentă, conștiință și fericire infinită. Hinduismul prezintă o colecție de mai multe religii și a apărut în jurului anului 1500 î.Hr.

Potrivit credinței hinduse, casta reprezintă un atribut înnăscut, fără de care un om nu-și poate găsi locul în societate și nu se poate căsători.

Conform învățăturilor acestei religii, sufletul tău după moarte merge pe una dintre cele două căi: calea zeilor, a luminii, sau calea strămoșilor, a întunericului. Imediat ce ai murit și ritualurile funerare au fost făcute, sufletul tău intră în flacăra focului, iar de acolo în zi. Imediat după asta intri în an, din an în Soare, din Soare în Lună și din lună în fulger. În fulger există o persoană, dar nu un om, care te conduce la Brahman.

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

"De unde stii ce e adevarul?"
Cand oamenii vor cunoaste adevarul, vor sti ca El este Adevarul.
Si adevarul este acesta: "Sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat, si pe Isus Hristos pe care L-ai trimis Tu." (Ioan.17:3) Atunci vor cunoaste oamenii adevarul.

"De ce al tau e mai bun ca a altora; vorbim de 5, 5 miliarde de persoane."
Pentru ca adevarul este unul singur. Pentru ca oamenii nu cunosc ce dumnezeu slujesc. Oamenii cred ca slujesc pe Dumnezeu, indiferent cum L-ar numi: Iehova, Allah sau orice altceva (sau chiar Dumnezeu); dar de fapt ei slujesc pe diavolul. S-a ajuns -si s-a si trecut deja- de vremea acesta: "Va veni vremea cand oricine va va ucide sa creada ca aduce o slujba lui Dumnezeu." (Ioan.16:2)
Si vorbim aici de mult mai mult de cifra amintita de tine.
Daca cele doua Testamente s-ar contrazice intre ele, atunci si Dumnezeu S-ar contrazice pe Sine Insusi.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Omule recunoaste ca e diferit asta au spus si primi crestini, citeste istoria crestinismului,dumnezeu din vt este un dz viclean,rau,fara scrupule in schimb iisus este opusul lui, ce puteau face? fara vt numai avea sens nt, asa ca sau pastrat, sau mai modificat, nt a fost scris de 4 anonimi care si ei se contrazic, biserica catolica a modificat apoi ortodoxa apoi voi cu mii de secte

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Adica tu stii mai bine decat restul,esti fanatic,dogmatic fara suparare,daca ai spune nu stiu daca e adevarul,dar eu cred in asta, e adv ca te ai nascut in rom, daca te nasteai in Turcia spune-i asa despre islam, ma intelegi e vorba de localizare geografica, citeste coranul asa de curiozitate, satana de care vb tu
1, face doar ce vrea iahve
2, este supusul lui, e o blasfemie sa spui ca iahve are un rival
3, iisus stia totul, putea anula cand vrea totul, din moment ce stia totul inseamna ca aia nu au avut liber arbitru erau niste marionete, iisus nu a fost mesia cel asteptat de catre evrei

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Este adevarat Eclesiastul 9:5, la fel si ce ai spus: "In concluzie, putem spune ca iudaismul a pus accentul, secole de-a randul, pe viata de aici si de acum si, intr-o masura mai mica, pe viata viitoare."
Adica noi trebuie sa traim in viata aceasta in asa fel incat sa o putem avea pe cea viitoare (adica pe cea vesnica).

Eclesiastul 9:5 nu anuleaza existenta vietii viitoare. Dar nici apostolul Pavel nu o anuleaza.
"Daca nu este o inviere a mortilor, nici Hristos n-a inviat.
Si, daca n-a inviat Hristos, atunci propovaduirea noastra este zadarnica, si zadarnica este si credinta voastra.
Ba inca noi suntem descoperiti si ca martori mincinosi ai lui Dumnezeu; fiindca am marturisit despre Dumnezeu ca El a inviat pe Hristos, cand nu L-a inviat, daca este adevarat ca mortii nu invie.
Caci, daca nu invie mortii, nici Hristos n-a inviat. Si, daca n-a inviat Hristos, credinta voastra este zadarnica, voi sunteti inca in pacatele voastre, si prin urmare, si cei ce au adormit in Hristos sunt pierduti.
Daca numai pentru viata aceasta ne-am pus nadejdea in Hristos, atunci suntem cei mai nenorociti dintre toti oamenii!" (1Corinteni.15:13-19)

"Conform traditiei evreiesti, dupa moarte, sufletul unui om trece printr-o perioada de purificare inainte de a intra in Lumea Viitoare (Olam Haba)". (La fel cred si catolicii, si multe alte inventii ale oamenilor numite "credinte" crestine sa necrestine si "confesiuni"). Asta este deja traditie. Si aceasta traditie este impotriva Scripturii, adica impotriva lui Eclesiast 9:5 care spune ca "mortii nu stiu nimic".
Liberul arbitru se face in viata, acum, cat timp traim.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Nu se face nici unde ca iahve stie totul

| Frank51 a răspuns:

Sincere condoleanțe. Ai nevoie de o persoana fizică lângă tine, dacă o ai pe sora ta va trece și perioada asta cu bine, gândește-te că toată lumea va trece prin asta la un moment dat, este absolut inevitabil.

Sfatul meu, descarcă-te și stai cu sora ta o perioadă până te simți în putere.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Da,cu sora o sa stau. Mersi, apreciez raspunsul sad

| sabin89 a răspuns:

Îmi pare rău. Ştiu că nu ajută la nimic părerile mele de rău, dar zic numai. Se întâmplă lucruri dureroase în viaţă, în lume. Ce să facem! Azi în familia unuia, mâine în familia altuia. Ne obişnuim cu pierderile şi cu durerile. Nu te încurajez să nu faci un lucru necugetat, dar spun numai să laşi şi timpului o şansă, adică să laşi nişte zile să treacă şi îţi vei găsi apoi treptat, treptat echilibrul. Viaţa trebuie să meargă înainte. Fii tare!

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

sad mersi man o sa incerc.

| Legion7X a răspuns:

Îmi pare rău să aud o așa veste tristă, nu pot decât să îți spun să fii foarte tare, cât poți. sinuciderea nu este o soluție, iar viata trebuie să meargă înainte indiferent de situație. Ea este un dar oferit de mama ta și tatăl tău plin de iubire, cu ajutorul lui Dumnezeu. Nu strica acest dar, fii puternic și păstrează-ți echilibrul, totul trebuie să continue.
Cu toții trecem prin etape proaste, mai devreme sau mai târziu, însă nu avem ce face, și nu ne putem opune destinului, este o luptă. Fii puternic și ai încredere în Dumnezeu!

| anonim_4396 explică (pentru Legion7X):

Mersi pentru incurajare. apreciez happy da, nu este insa eu avand depresie severa e tragic nu stiu cum o sa reactionez peste cateva zile, saotamani.sad

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie să te liniștești, asta a fost destinul. Cunosc mulți care au trecut prin asta.Ai încredere în Dumnezeu îți spun încă o dată și fii puternic! Iați un cățeluș isteț știu că câini pot scoate din depresie.

| anonim_4396 explică (pentru Legion7X):

Da, am luat o pastila de xanax sper ca ma va ajuta putin. Unde voi pleca e un catelus tare dragut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuzati greselile gramaticale da sunt distrus

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Of...

Cred că ar trebui să tăcem toți în fața durerii tale.
Exact ca prietenii lui Iov.

Dar primește-mi te rog condoleanțele.
Îmi pare foarte rău pentru pierderea ta.

Iti vei găsi o prietena si viata va merge înainte.

Iti recomand cartea lui Iov in format audiobook, o găsești pe Audible.

Ai grijă de tine!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multunesc man apreciez raspunsul optimist. O sa am, multa sanatate tie si familiei happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc.

Știi? si părinții tăi cred că ți-ar fi spus același lucru: "mergi mai departe."
Nu ai de ales. Si ei tot asta ar fi făcut dacă ar fi trecut prin asta.

Tine capul sus! Dumnezeu dă cele mai grele bătălii, celor mai puternici soldați!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Condoleanțe. Fii tare, campion!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

sad in timp ce mananc plang nu pot nici sa mananc ca imi curg siroaie de lacrimi crying

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Îți trimit o îmbrățișare. sad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce fata buna :* mersi, apreciez.
Iti urez sarbatori fericite alaturi de cei dragi

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc. happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu iti recomand sa realisezi ca mama ta te vrea fericit,mereu sa iti amintesti si la rau si la bine,nu te gandi ca numai e, gandeste-te la amintirile frumoase, la ce sfaturi iti datea, cum a fost ultima conversatie cu ea? eu cred ca ea a stiut ca va muri, iti dai seama ca degeaba tot o tragi

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

A stiut ca va muri da. Nu imi amintesc fiindca ea tot era adusa de la spital I se facea rau si din nou venea salvarea si o ducea la alt spital cat timp am vazut-o nu prea am putut sa sa vb cu ea fiindca nu avea aer deloc aia de la ascar asa o trimis-o acasa dar stiau ca va muri de aceea o trimis-o. Nu avea aer asa ca... I-am zis sa fie tare ca o sa se faca bine ca o mai trecut prin chestii de astea da ea nu prea putea vorbi de abia respira inainte sa intre in coma tot ii pronunta numele lui nepotumeu (32 de ani) sa ii aduca cizmele ca vrea sa fumeze deja era inconstienta ma tot gandesc daca nu cumva pe mine vroia sa ma cheme da mi o uitat numele ..deja dupa ce o pronuntat numele nepotului imediat o intrat in coma apoi dupa cateva minute o murit.nici acum nu inteleg de ce ii pronunta numele nepotului ala traieste in alta tara. cand am auzit chestia asta mi-am dat seama ca o trecut sau dadea sa treaca in lumea spirituala ca va muri.
Si mai zicea ca mama tata vin la voi (parintii ei ambi morti) dar ea deja stia demult ca nu o mai duce mult, simtea.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

In starea aia cine stie ce vedea ea, asa ca nu te poti lua dupa acel numar, de vizitat nu ai putut din pacate?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

La spital? Cat timp era acolo nu! Dar ea o murit acasa dupa ce au extenato
Am si vazut-o cand au pus-o jos cei de pe anbulanta, din pat au pus-o jos iar cand am vazut o mi-am dat seama ca ori e deja moarta, ori va muri imediat. Resuscitarea o fost in zadar.eu sunt uimit ca o intrat brusc in coma dupa ce ii pronuntase numele nepotului si ii zicea sa ii aduca cizmele ca vrea sa fumeze ..desi ea nici nu avea cum sa se coboare din pat ca avea bazinul osos rupt cum o cazut pe jos de la covid. covid mi o ucis mama. daca murea din moarte biologica nu eram asa revoltat ...bine oricum nu mai traia mult maxim un an. dar eu am stiut ca va muri de la un virus cu mult inainte sa apara acest virus ucigas. Iam si zis chestia asta cu 2 ani in urma. Si eu daca aveam diabet ramaneam cu sechele. Pe mine ma atintit cateva zile in pat..cum ma miscam putin cum nu mai aveam aer si tremura burta imi era frica efectiv sa ma intorc in pat.ce sa mai zicem de o batrana cu 20 de boli inclusiv diabet si probleme la inima serioase. Astia batrani dar nu numai daca au sustemul imunitar slabit sunt sanse foarte Mari sa crape. mie mi-au zis cei de pe ambulanta ca si cei de 30 de ani, tineri au murit ogramada. dar lasa sechele in unele cazuri la astia mai varstnici.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

E recomandat sa schimb locul? O sa ma simt putin mai bine?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce loc sa schimbi?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Sa nu mai stau in locuinta ei unde o si murit sa plec dincolo la neamuri happy
Ma gandesc ca daca o sa Raman aici imi va fi si mai rau...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu unu nu am fugit nici unde, nu vad ce e rau in asta, de plans nu a murit nimeni

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da, pai il mai ai pe tatal tau.mie mi o murit si tatal la 17 ani. daca il aveam pe tatal meu nu plecam si nu eram asa afectat.happy
Taica-meu o murit la 57 de ani cand imi era lumea mai draga.chiar cand dadeam sa cobor scarile cu o tipa sa merg la festivalul vinului o suna fratemiu pe mama si ii transmite ca o murit ea urla de durere si eu am auzit am ramas paralizat nu mai m-am due nicaieri cu fata aia.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum a murit?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu mai avea rinichi facea dializa.Tot ca mama stop cardio respirator dar el o murit la spital mama acasa.
Si el avea o groaza de boli nici nu stiu numarul. o chinuit si el ingrozitor din cauza bolilor, amandoi prin infarct.
Cred ca si eu tot asa o sa mor daca nu ma sinucid. Indifferenta asistentelor de la judetean asa e in Romania trebuie sa te recomanzi cu valuta sa aiba cineva griji de tine. oricum se ducea si el. avea rinichii mancati o muncit enorm ca si mama munci grele cum era pe timpuri nu ca acum. happy
Voi doi nu o mai scoateti la capatlaughing

| Adrian5575 a răspuns:

Chiar imi pare rau. Sincere condoleante sad
Au plimbat-o de colo colo pentru ca asa se face la noi atunci cand nu este nici un doctor capabil sau interesat sa o ajute.
Este chiar dureros sa stii ca nu mai ai parinti, mai ales la o varsta mai frageda. Dumnezeu sa ii ierte. Trebuie sa fii barbat si sa mergi mai departe. Viata te va mai maturiza si te va face sa treci peste anxietate si depresie. Cauta pe cineva care sa iti fie alaturi, ataseaza-te de o persoana si nu sta singur pentru ca iti vor veni in minte tot felul de idei care nu te ajuta deloc, ba din potriva, te vor distruge propriile ganduri. Si sa nu te gandesti niciodata sa iti iei viata pentru ca ai una singura, nu esti curios sa ii afli finalul? Daca va fi unul fericit iar tu il vei pierde? Nu lua nici o decizie prosteasca atunci cand esti la pamant pentru ca iti va parea rau mai tarziu. Si clar ca nici Lui Dumnezeu nu i-ar placea decizia ta de a te sinucide.

| anonim_4396 explică (pentru Adrian5575):

Nu o sa stau singur.dar viata nu va mai fi niciodata la fel sad

| KR0NSTADT a răspuns:

Timpul le va vindeca pe toate. Am trecut și eu prin asta. Nu-i un moment prielnic pentru a lua decizii. Mai degrabă, este un moment în care trebuie să reflectezi adânc asupra vieții tale viitoare. Chiar stând cu palincă lângă tine.
Cât despre reîntâlnirea ta cu mama, să știi că este posibil. Dar, chiar nu-i momentul.

| anonim_4396 explică (pentru KR0NSTADT):

Mersi mult apreciez! Asta a fost tare cu palinca recunosc laughing

| Flavianadx a răspuns:

Imi pare rau. Condoleante. E o rana care o sa ti se vindece in timp.
Nu stiu daca te ajuta, poate o sa crezi ca sunt de piatra, insa sa stii ca mama ta oricum ar fi murit, la fel ca orice om, mai tarziu sau mai devreme oricum ai fi pierdut-o.
Conditiile in care a murit sunt intr-adevar triste, insa cam asa vine moartea, cu chin, suferinta, stres.
Poate o sa te ajute povestea asta:
https://www.youtube.com/watch?v=alScaM8sSEI&ab_channel=Daretodo.Motivation

| anonim_4396 explică (pentru Flavianadx):

Da, at fi murit oricum. doar daca o tinea in aparare mai era in viata superficial de aia au si trimis-o acasa ca stiu ca va muri ..iti multunesc. sper sa se mai vindece rana candva altfel va fi grav de tot.

| PascuDenisa a răspuns:

M-ai făcut să plâng efectiv, te rog spune-mi că esti bine in prezent. Dumnezeu o să aibă grijă de tine si tot răul o să fie spre bine, o să vezi!