| Angelindeed a întrebat:

Mi s-a intamplat ceva foarte ciudat si nu stiu cum sa explic...
Aseara m-a luat somnul foarte devreme la o ora la care de obicei nu dorm si m-a luat greu, nu mai eram buna de nimic, imi simteam capul si ochii foarte ciudat. M-am intins si simteam cum adorm si ma speriam. Am facut asta de multe ori, credeam ca o sa innebunesc.
De obicei nu simt cum adorm ca ma gandesc la ceva si dintr-o data se intampla.
Aseara simteam ca ma duc, ca alunec, nu stiu sa explic si nu puteam sa ma gandesc la nimic. Parca aveam mintea goala.
Si la un moment dat voiam sa ma fortez sa ma gandesc la ceva si nu puteam sa formez cuvantul in minte. M-am panicat si incercam si am incercat sa zic ceva cu voce tare si abia am reusit sa zic o silaba dintr-un cuvant. Incepusem sa ma gandesc ca mi-a pocnit ceva prin creier si sunt pe moarte. Am vrut sa ma ridic din pat si eram foarte ametita. Nu stiu cum am adormit pana la urma. M-a speriat experienta.

Ati patit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Avem tendința ca atunci când ne întâlnim cu stări noi să încercăm să le experimentăm.
Noi trebuie să refuzăm astfel de stări și nici nu trebuie să ni le inducem. Trebuie să căutăm pe tot posibilul să ieșim dintr-o astfel de stare, și să nu ne lăsăm nici trupul și nici mintea să zăbovească asupra acestei stări.
Totul are o cauză și un efect. Tu trebuie să descoperi cauza. Medicul te va ajuta. De obicei este lipsa unor vitamine.

| Donsavas a răspuns:

Se numeste atac de panică. Se trateaza. Nu înnebunești si nu mori de la el dar e ca o tensiune care te supăra si nu te lasa dormi. Se folosesc anxiolitice/somnifere pentru problema ta. Consulta un psihiatru!

| Cybe3r a răspuns:

Am patit si eu cam aceleasi simptome. Cand vin de la muncă mananc si stau in pat si dupa aia adorm instant fara sa mi dau seama si visez ca plutesc intr-un spatiu alb si tresar deodata si ma trezesc si mai este o treaba cand ma pun sa dorm in punctul care e sa adorm simt ca o pocnitura si tresar ca si cum ai primit un soc electric

| dragosnila233 a răspuns:

Ipohondrie si lipsa zaharului si ale proteinelor din corp in mod special.

| Basic121 a răspuns:

Probabil pentru ca te-ai pus la somn mai devreme.
Starea de somn este alpha.
Starea de veghe este beta si starea de somn profund este teta.
Normal ar fi trebuit sa intri in starea alpha dar cel mai probabil ai coborat spre teta.

| Basic121 a răspuns:

Beta *