| Angelsergiuboy a întrebat:

Mi s-a pus piciorul in ghips pentru 10 zile pentru o entorsa la glezna dreapta, mi s-a spus ca e de gradul 3 deci mi s-a recomandat sa fie pus in ghips si s-a pus in ghips.

Mi s-a recomandat

fraxiparine >= injectie in burta 10 zile >= nu am gasit o farmacie deschisa la orele acestea si nu am putut sa achizitionez acea injectie.

Doctorul a spus ca e neaparat sa fac injectia pentru ca daca nu o fac azi mi-a spus ca se vor forma cheguri de sange si as putea sa mor.

Am Acid Acetilsalicilic, am citit prospectul si spune ca este bun pentru subtierea sangelui si impiedicarea formarii cheagurilor de sange.

Vreau sa stiu daca pot sa iau 1-2 pastile de Acid Acetilsalicilic astazi, iar maine sa achizitionez injectiile recomandate de doctor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Am avut și eu fractură, de asemenea, mi s-a dat sa fac injecții in abdomen (acasă). Da, așa se procedează, dar nu stiam că și in cazul unei entorse se recomandă anticoagulante, ca in cazul unei fracturi. Oricum, ortopedul știe mai bine. Unii ortopezi sunt chiar și impotriva ghipsului, ei aleg să recurgă la alte metode mai moderne.
Acum, legat de injecții, nu stiu dacă aspirina dă același rezultat. Nu cred. Astepti până mâine, dacă nu ai in jur o farmacie deschisă nonstop.
Eu am ignorat injectiile cu zilele (nu doar o seară, ca tine), chiar nu am vrut să fiu înțepată în burtă. Până la urmă, după multe dojeneli din partea ortopedului, le-am făcut.
A! Să știi că sunt destul de scumpe, nu au prețul aspirinei, deci trebuie să ai suficienti bani la tine, cand ajungi la farmacie. Până la 150 de lei.
Se injectează cam la 5-6 cm distanță de buric, fie in dreapta, fie in stanga acestuia. Nu sunt dureroase deloc, ți le poate face cineva din familie; care e mai curajos. :D
http://imgur.com/a/Ghg7d1L

| Angelsergiuboy explică (pentru floresdemayo):

Am luat Acid Acetilsalicilic o pastila, daca crap crap, fuk it,
maine merge careva din familie la doctoru de familie sa scoaja injectiile sa ma ciuruie
si ceva pastile de inflamatie / durere, nu stiu cum le zice ca au un scris doctori, eu cu stanga scriu hieroglife mai descifrabile.

mai scriu peaici daca n-am crapat de tot dupa ce termin cu gipsu vieti.

multam fain de raspuns.

acum nici farmaciile nu-s mai deschise nonstop prea speriati de corona virus.

| floresdemayo a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Nu se va intâmpla absolut nimic. Vei incepe de mâine tratamentul. Sănătate!
Ti-am atasat mai sus o poză, cu zona unde trebuie să te injectezi.

| Angelsergiuboy explică (pentru floresdemayo):

Multam fain, mersi de ajutor. numa bine!

| floresdemayo a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Doamne ajută! happy

| Eugen80 a răspuns:

Tu te joci cu viata ta aiurea.
doctorul ala trebuia sa-ti faca un program si sa te programeze tot aoclo la ei si pentru injectie. Eu sincer am avut si picior si mana in ghips, dar nu amfacut nici o injectie.
Suna la doctorul de familie si intreaba daca nu cumva sunt pastile care rezolva acea problema. Eu stiu ca sunt pastile pentru subtierea sangelui.

| Angelsergiuboy explică (pentru Eugen80):

Acum cu corona virusu vieti m-a lasat sa ruginesc pe hol pana la 9 seara cand am reusit sa rezolv un mijloc de transport am stat fukin 5 ore acolo cu picioru in ghips am tot cerut o ambulanta sa ma duca acasa eram la peste 50km de casa fara niciun mijloc de transport m-a dus pana acolo sa imi puna ghips si sa imi zica sa iau alea fara nicio solutie sa ajung sa le iau sau sa ajung acasa.
asa ca am ramas fara injectiile pe care mi lea recomandat si mi-a spus ca voi murii daca nu le iau.

i-am zis ce se intampla daca nu iau azi
a zis sa fac tot posibilu sa ajung sa le iau, am cautat la toate farmaciile din zona mea toate inchise la ora 9 si dupa

asa ca raman cu singura optiune sa iau Acid acetilsalicilic pentru subtierea sangelui / impedicarea formari de chiaguri in artere

sau sa nu iau nimic si sa sper sa ajunga cineva la medicu de familie sa imi zica ce sa fac daca iau ce mi-a zis specialistu sau imi da altceva.

n-am alte optiuni.