| asdfkhjl a întrebat:

Mi s-a umflat maseaua acum cateva zile aproape o saptamana in partea stanga si am pus mana sub osul maxilarului caci si fratelele meu a fost operat acolo si am simtit o mica umflatura. crying oare trebuie sa ma operez? va rog da-ti-mi un sfat si incurazati-ma caci nu am trecut niciodata prin situatii de genul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JulieAndreeaB a răspuns:

Este foarte posibil sa fii racita si sa ai partea inflamata, inclusiv ganglionii. nu este nimic de natura chirurgicala, parerea mea.administreaza antiinflamator

| asdfkhjl explică (pentru JulieAndreeaB):

Multumesc mult. M-ai incurajat mult. ma doare in gat imi simt amigdalitele umflate sigur ma ia raceala dar am pland azi ca o sa ma opereze din cauza asta si fratele meu a fost operat si ma gandesc la ce e mai rau

| JulieAndreeaB a răspuns (pentru asdfkhjl):

Stai linistita, vezi daca cedeaza de la antiinflamator sau antibiotic..patesc si eu frecvent

| asdfkhjl explică (pentru JulieAndreeaB):

Am sa merg totusi la dentis poate imi mai face ceva la masea ca e cariata crying Multumesc mult de sfat. tu cati ani ai? eu am 12

| JulieAndreeaB a răspuns (pentru asdfkhjl):

Am 18laughing si intamplator dau la medicinalaughing

| asdfkhjl explică (pentru JulieAndreeaB):

Multi inainte :* iti urez succes in ceea ce faci si sper sa reusesti :*

| JulieAndreeaB a răspuns (pentru asdfkhjl):

Multumesc la felhappy ai grija de tinehappy

| asdfkhjl explică (pentru JulieAndreeaB):

Si tu happy

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

| RokKzis a răspuns:

Nu stiu daca trebuie, mergi la dentist