| SilentRain a întrebat:

Mi s-a umflat o măsea, am doua zile de când iau antibiotic și încă ma doare.
Cu ce as putea sa opresc durea?
Am încercat cu spirt, pasta de dinți, pastile, nu funcționează nimic crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu ai incercat cu ce trebuie. Hofident Q10 si schimba pasta de dinti. Astea cu fluor sunt teroare. Eu vb din experienta proprie, era sa mor de la o infectie, nu fac reclama si nu am vreun interes financiar. Hofident Q10 si pasta de dinti Gennadent Argentum.

| relian a răspuns:

Ai infectie, cel mai indicat este sa mergi la denstist.Pana atunci ia ceva de durere,iar antibiotic e ok,daca s-a umflat sigur ai infectie,asa ca antibioticul face bine.
Cas sa iti treaca trebuie neaparat sa mergi la dentist,mai mult ca sigur va trebuie sa iti scoata nervul la acel dinte, nu merge fara dentist, ma refer sa stai ca o sa iti treaca, Iara medicament pentru durere iei pana mergi la dentist, altfel nu ai cum sa iei asa intruna.
Durerea trece atunci cand infectia va omora nervul laughing dar tot va trebuie sa mergi la dentist sa elimine infectia, altfel e de rau.

| Catrice a răspuns:

Mergi la farmacie și cere o fiola de xilina și o seringa (mica). Pune câteva picături (sau mai multe-0, 5-1ml) pe locul respectiv de 2-3-4 ori pe zi. Vezi ca o să-ți amorțească inevitabil și limba în zona aia. Și pregătește-te, e amara rău laughing

| mentholinks a răspuns:

Dacă e umflata înseamnă că ai o infecție, caz în care stomatologul nu îți umbla la măsea deci degeaba mergi acum. Trebuie sa iei augmentin 1000 mg 7 zile ca să-ți treacă infecția și apoi mergi la dentist sa vezi ce și cum ca să nu se umfle din nou. Pentru durere ai putea încerca Aulin.

| Dismally a răspuns:

Piafen este cea mai buna pastila pentru dureri si chiar functioneaza.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Antibioticele nu se prescriu de medic pentru nici o afecțiune când e vorba de dantura. Nu își fac efectul nici in cazul in care ai puroi. Tratamentul trebuie prescris de medicul stomatolog sau in caz de puroi tot el ti- l va face daca e cariata punând medicamentul in caria măselei, ca un fel de plomba.

| laSoledad a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Eu am avut probleme de genul cu o masea, iar acel tratament de care vorbesti pus direct pe masea este provizoriu, tine 2-3 zile. In tot acest timp, vreo saptamana, mi s-a prescris si antibiotice. Apoi am fost chemata pentru un tratament endodontic, care a durat mai mult, pentru a scapa cu adevarat de problemele de pe canal care cauzau durerile si au favorizat infectia. Dar pentru a lucra acolo, da, a fost nevoie intai de antibiotice.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru laSoledad):

După ce am trimis răspunsul mi-am dat cu seama ca nu am scris ca după, medicul ii va spune ce tratament va mai urma.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Vizita la un dentist e mai sigură
„Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament."

| laSoledad a răspuns:

Dentist + anestezie + tratament endodontic. E o procedura serioasa, dar trebuie facuta.
https://www.neoclinique.ro/......n-detaliu/

Paduden de 500 mg ai luat?

| SilentRain explică (pentru laSoledad):

N-am luat, multan'fain pentru link

| laSoledad a răspuns (pentru SilentRain):

Padudenul inlatura durerea, dar sa mananci bine inainte de el pe partea cealalta, sa nu te doara stomacul. Si daca faci tratamentul ala la un dentist care se ocupa cu asa ceva, o sa scapi definitiv.

| Donsavas a răspuns (pentru laSoledad):

Padudenul ca si nurofenul, are ca substanta activa IBUPROFEN si nimic altceva! Deci iei IBUPROFEN dar sub alta denumire.

| laSoledad a răspuns (pentru Donsavas):

Logic, dar daca n-a luat, sa incerce.

| laSoledad a răspuns:

Eu atat iti mai zic, ca lidocaina (anestezicul), daca o folosesti de prea multe ori, o sa iti arda gingia sau tesutul crescut de la masea si o sa doara si mai tarewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la dentist.Sau,dacă ai, dă-te cu anestezie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu auzisem de uleiul de cuişoare că este foarte bun pentru durerile de dinţi.Ai putea încerca şi tu.

| christine99 a răspuns:

Daca ai abces trebuie sa iei amoxicilina, eu cand am fost asa mi-a zis sa iau.

| andiceasu95 a răspuns:

Incearca sa pui niste palinca la masea, cum facea bunica-mea laughing OK glumesc, cel mai bine ar fi sa te duci sa te consulte un dentist ca sa iti faca ceva tratament

| Ralena a răspuns:

NU mai luati antibiotice dupa ureche Si nu ma acceptati sau dati recomandari de antibiotice. Este un motiv pentru care ele nu se elibereaza fara reteta. Antibiotice se prescriu doar de catre medicul specialist in urma unei antibiograme, deoarece distrug flora bacteriana din intestine si in plus fac toleranta. Problemele cauzate de antibiotice pot fi foarte mari si permanente. Mare atentie ce sfaturi dati si acceptati. In cazul dvs, medicul stomatolog este specialistul care va poate raspunde.

| Alexand3ru1 a răspuns:

Analgezice.
Ibuprofen.

| TitoJacksana a răspuns:

Du-te la doctor, asa am pățit și eu, până nu mi-a scos-o, n-am făcut nimic!