| anonim_4396 a întrebat:

Mi s-a umflat partea stanga a fetei si am o oarecare durere cand ating in zona maxilarului s-au deschid gura mai mult. o fi din cauza maselei de minte( am 18 ani)? daca pun vreo compresa cu apa rece s-ar mai "desumfla"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

O să ajungem să punem întrebări de genu: "sunt grav bolnav, leșin într-una, ce trebuie să fac?", păi nu aștepta răspunsurile celor de pe TPU când este vorba de sănătatea ta, mergi la medic, NICI MĂCAR MEDICUL NU POATE SĂ-ȚI ZICĂ DIAGNOSTICUL SIGUR(vorbesc în general) FĂRĂ SĂ TE CONSULTE, FĂRĂ SĂ-ȚI FACĂ ANALIZE, FĂRĂ SĂ-ȚI FACĂ RAZE, medicii nu stau pe TPU, îți spun lucrurile astea pentru că nu este de glumit cu sănătatea, problema se poate agrava, de aceea este indicat să te duci la medic și nu să te iei după sfaturile celor de pe TPU(poate că unii îți dau sfaturi bune, dar pune răul înainte, dacă te iei după careva care îți dă un sfat care poate să-ți agraveze "problema", din cauza confundării diagnosticului?(asta pentru că nu putem CU EXACTITATE să ne dăm seama de pe TPU în ce situație de afli)).
Poate să fie de la măsea, poate să fie de la un nerv, acum depinde. Și chiar dacă pui compresă cu apă rece și se dezumflă, crezi că ai rezolvat problema? Pentru că umflătura aceea nu a apărut fără motiv, deci este mai bine să treci pe la medic.
Eu NU îți las acest răspuns ca să te critic, ci pentru a-ți da un sfat bun, să te duci la un medic, ai grijă de sănătatea ta, este mai bine și mai ușor să previi decât să tratezi.

| Dannyjj a răspuns:

@Cristi_din_Bucuresti tu ai citit măcar ce am scris? Învață să citești TOT și apoi să votezi, ce am scris eu ai scris și tu(să meargă la medic și să nu facă de capul lui ca să nu se agraveze problema), atunci de ce mi-ai votat răspunsul ca fiind stupid? Învață să citești și cărtile cu mult scris chiar dacă nu conțin imagini.

Ce ți se pare stupid la ce am scris în răspunsul meu de dinainte?

| BRG a răspuns:

Salut cel m ai bine ar fi să mergi la un dentist, nu e bine să faci după capul tău, că atunci se va infecta dintele.

| cata1123 a răspuns:

Da poti pune o compresa cu gheata si nu e neaparat de la masea poate fi o vanataie oarecare.