| Al000 a întrebat:

Mi s-au dat lentile de contact spunându-mi-se ca exista posibilitatea să îmi stopeze miopia și chiar sa scadă.. acum un alt doctor oftalmolog mi-a spus ca lentilele cresc miopia. Eu nu știu ce sa mai cred...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lentilele de contact nu trateaza miopia, dar nici nu o agraveaza.Problema e ca nu poti sa mai faci operatie cu laser(daca ai vrut vreodata)daca ai purtat lentile.

| spiridus25 a răspuns:

Miopia - conditia in care obiectele din apropiere se vad foarte clar, dar cele de la distanta se vad in ceata. Acest lucru se intampla daca pupila este prea lunga sau corneea este prea curbata. Vederea la apropiere este foarte comuna. Ochelarii de vedere sau lentilele de contact pot corecta vederea la apropiere si este necesara in foarte multe activitati, inclusiv pentru a privi un film sau un monitor TV.
Trebuie inteles ca ochelarii sau lentilele de contact nu trateaza miopia!

| Tina88 a răspuns:

Nu scade, poate sa o stopeze sau incetineasca daca porti ochelari/lentile de contact la timp. Pana la varsta de 30-35 de ani miopia avanseaza dupa care se opreste. Ochelarii si lentilele de contact au acelasi efect, diferenta este doar estetica.

| AliMaya a răspuns:

Miopia nu poate scade in nici un fel decat prin operatie ( stiu din proprie experienta). Lentilele de contact nici nu o scad, nici nu o maresc. In Romania exista multi medici de doi bani, si am simtit-o pe pielea mea. Eu merg la Ama Optimex, din Bucuresti, si sunt foarte multumita. Sper ca te-am ajutat