supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Mi se pare greu sa respir (si nu pentru ca mi-e lene). O data la ceva timp uit sa respir, imi tin respiratia fara sa vreau doar ma trezesc asa peste 1 minut si-mi dau seama ca n-am mai respirat. E normal? Daca incerc sa trag aer in piept simt ca nu e suficient. E posibil sa am vreo problema? Are cineva ceva asemanator?

Poate fi vreo legatura intre probleme de respiratie si insomnie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Te concentrezi pe alte lucruri si nu-l bagi pe asta in seama, de aia ti se pare ca trece mult fara sa respiri. Dar daca ai alte probleme, mai clare, du-te la doctor.

| xerxes1 a răspuns:

Poti sa rogi pe cineva sa-ti aduca aminte din cand in cand sa respiri.
Sau poti sa inregistrezi pe un cd inspira expira, inspira expira si il pui in casti in timp ce faci alte activitati.
Daca ramai fara baterii asta e, ai avut ghinion.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Babuinii respiră pe gură, e specific speciei tale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este posibil sa ai o problema de sănătate sau doar te confrunți cu o perioada de nervozitate, stres peste măsura, stare de spirit deficitara, dacă îți dai seama ca aceste lucruri îți afectează in mod direct viata, mergi la medic, pentru ca el va sti ce problema ai și cum s-ar putea remedia, am avut și eu o perioada acum ceva timp, pe la 17 ani, când eram stresat nu stiu din ce motiv, dormeam mai puțin, chiar uitam sa respir pentru 40-50 de sec. aveam tot felul de gânduri in cap, dar am trecut peste, a fost o simpla peruoada de nervozitate creată de schimbările din jurul meu și din cauza vârstei, părerea mea este ca ar fi bine sa consulți un medic dacă simți ca te afectează aceste lucuri, stări, etc. dacă sunt doar de moment și dispar după 10 min și nu apar f des, e ceva normal, renunța la stres și la suprasolicitarea creierului, FUNDA?

| m1dn1gh7 a răspuns:

Citește despre apnee, ai acele simptome?

| supadeceapa explică (pentru m1dn1gh7):

Am citit. Mie mi se intampla ziua, nu cand dorm.

| Nonameagain a răspuns:

Nu cred ca stai chiar un minut fara sa respiri. Ti se pare ca a trecut timpul. Dar, indiscutabil, e cazul sa faci rapid o vizita la medic.