| llleo a întrebat:

Mi se usucă gura CONSTANT. Dacă nu beau apă din 5 în 5 minute, trebuie să stau cu limba scoasă p-afară ca să-mi umezesc buzele, să zic așa. O fi xerostomie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde, doar un medic iti poate spune.
Iei anumite medicamente in momentul de fata? cum sunt antidepresivele, cele pentru inima etc? caci si de la anumite medicamente se poate intampla asa, bei multa dar multa cafea? trebuie sa elimini posibilii factori care te deshidrateaza in primul rand, apoi sa vezi un medic caci poate fi si ceva hormonal, adica orice implica glande.
Cred ca cei ai tu nevoie in momentul de fata este sa folosesti in apa plata de ex. si inauntru sa aduagi o capsula de aceea de LITORSAL (efervescent), pentru ca se pare ca nu in cazul tau ai nevoie de electroliti, altfel bei multa apa si degeaba.

| Mosotti a răspuns:

Urinezi foarte des? Ai sete mai sus ca normal? Sau doar ti se usuca gura, ca daca doar asta si nu ai sete sus, nu urinezi des si nu ai somnolenta suspecta, nu ai un diabet nedescoperit. Fa cum a zis un coleg de aici, masoara glicemia sa fi sigur ca nu a diabet nedescoperit, desi daca nu ai simptomele care le-am zis, sigur nu ai, si la medic neaparat mers sa zici problema.

| anonimg a răspuns:

Fa-ti un test al glicemiei. Medicul de familie iti va spune detalii.

| gabicoo a răspuns:

Nu te poți baza pe sfaturile unora de pe tpu.ro. Suntem noi băieți buni, săritori și pricepuți la toate dar în cazul tău nu ne putem pronunța. Trebuie să mergi la doctor. Mergi la medicul de familie și zii să-ți de-a trimitere la un specialist!

| Bizon95 a răspuns:

Asta e o problema destul de nasoala
eu am patit asta din cauza berii dar a fost o singura dimineata, NU continuu
deci intr-adevar poti sa ai o problema naspa

DAR NUMAI DOCTORUL ITI POATE SPUNE CE

aici pe TPU, incercam sa ajutam cu ce putem si ce stim, dar nu putem inlocui un doctor care te vede fata in fata

iar pana ajungi la doctor incearca... guma de mestecatwinking

DAR DUTE LA DOCTOR *NU* E NORMAL ce ai tu! sad