| thefortgod a întrebat:

Mi-a intrat o insecta in ochi...o bucata mica de insecta a ramas blocata jos in zona rosie a ochiului...cum pot sa scot bucata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Va ieși singura, nasaseaza ușor ochiul și apoi celalalt ochi sau încearcă cu un șervețel dar foarte fin sa nu ți ranesti ochiul

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu poti, dar poti ruga pe mama sau tatal tau, sa o scoata cu un colt de servetel de hartie.

| Dismally a răspuns:

Daca nu va iesi singura mergi la un doctot, nu incerca sa bagi ceva pentru ca e foarte periculos, ori iese singura ori la medic.

| RobertMoon a răspuns:

Cumperi niste picături sau mergi la spital și ți-l scoate.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Pune si te spala pe ochi cu multa multa apa si o sa se duca

| thefortgod explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Am incercat...nu se duce

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru thefortgod):

Mai incearca totusi. Mai roteste ochii in asa fel incat sa iasa. Daca nu si nu du-te la urgente

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi imaginez ca ti da dificultati de vedere insecta aia, nu reusesti sa gasesti prin casa cartea de gramatica rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trage pleoapa de sus peste cea de jos de cateva ori si orice ai avea va iesi la coltul ochiului.

| LittlePoppy a răspuns:

Te vei rani mai rau, orice ai incerca. Mergi la oftalmologie si ti-o vor scoate ei.

| OrdinaryMan a răspuns:

OFTALMOLOGIE.

Specialitate medicala care se ocupa cu afectiunile ochiului.

Oricum, mergi la Urgente si ei te directioneaza unde trebuie.

Uneori, daca nu stii ce faci, iti poti face mai mult rau decat bine, mai bine consulti un specialist pe probleme din astea, adica medic in cazul de fata.