| anonim_4396 a întrebat:

Mie frica de dentist de moarte, am 3 carii la masele, si mi-e frica ca le mananca si sunt mort crying(((((((si ma doare groaznic la aparatu ala si vaca asta de dentista nu face injectie de aia la carii numa cand iti scoate un dinte, si daca face o lasa 10 secunde si se pune sa-ti scoata dintele.....si mor de durere mi-e frica pana in maduva,plang mereu daca merg la dentist,dupa ce-mi scoate cv sau carie,, ce sa fac sa-mi inving frica sa pot merge sa-mi curete cariile I don't want to see, fara glume prostesti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îi spui să te trateze fără durere dacă nu, o schimbi, nu este singura dentistă.
Nu trebuie să plângi!
Pa, pa.

| Raniia a răspuns:

Cariile tale o sa-ti manance toti dintii daca o mai faci vaca pe dentista ta.
Schimb-o daca nu esti multumit, sunt atatia profesionisti care te asteapta!
Invinge frica pentru ca in cele din urma sa poti sa zambesti!

| mona a răspuns:

Cu cat mergi mai repede cu atat mai bine, schimba dentistul daca actualul nu te multumeste

| Felys a răspuns:

Alege un alt medic,daca cea la care obisnuiesti nu esti multumit,in fond platesti si e un pret destul de mare,ai dreptul sa ceri o anestezie corecta, nu facuta la repezela, intreaba si tu prietenii, rudele unde merg ei si cat de multumiti sau nu au fost de medicii respectivi, sper sa reusesti sa iti invingi teama si sa rezolvi la timp problema

| deeadeea111 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca este spre binele tau, vrei sa ramai fara dinti asa de repede sau sa capeti alte boli doamne fereste

| TomaTamaraTania a răspuns:

Eu sunt curajoasa, as merge la dentist mai des dar is ghinionista ca am suportat de-a dureri de numa. Eu iti sugerez sa iti cauti un alt dentist. Anestezia se lasa sa-si faca efectul cateva minute (vreo 10) apoi se continua cu ce e de facut. La carii nu stiu daca trebuie anestezie. Dar schimba-ti dentistul. Cu noile tehnologii ar trebui sa fie totul fara dureri.
Multa bafta!