| anonim_4396 a întrebat:

Miopia e o boala grava?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Destul de grava, tinand cont ca te obliga sa porti ochelari cu dioptrii din ce in ce mai mari, ca se vindeca numai prin operatie (si numai la unii) si ca da complicatii care impun nasterea prin cezariana (pentru femeia mioapa).

| Alistair a răspuns:

Miopia este una din cauzele frecvente de vedere neclara. Pentru persoanele cu miopie obiectele aflate la distanta apar neclare. Aceste persoane, in efortul de a percepe clar obiectele aflate la distanta se pot incrunta sau privi cu ochii usor intredeschisi. Nu este grava si se poate corecta cu lentile divergente.

| rosto a răspuns:

Sunt mioapa si asta de deasupra mea de ma face chioara e nescoasa in lume daca nu stie ce e una si ce e alta. laughing Depinde ce dioptrii ai, daca ai mult, sa zicem ca o poti numi grava, desi nu cred, se poate corecta.

| Andruşcă a răspuns:

Miop inseamna persoana cu ochelari cu dioptrie cu -, adica ochelari pentru departare. Miopia nu este o boala si un defect de vedere.

Pe wikipedia scrie ca 26% din oamenii de pe planeta sunt miopi.Deci vreo 2 din 10 oameni sunt miopi.Majoritatatea persoanelor care au ochelari au miopie sau hipermetropie.Deci stai calm(a), e o chestie foarte intalnita.

Bineinteles, ca la orice afectiune se poate agrava(incepi sa vezi si mai prost) daca nu iti porti ochelarii. Daca porti ochelarii si faci ce a zis medicul oftalmolog o sa-ti scada dioptriile pana nu o sa mai ai nevoie deloc de ochelari.

Deci nu mai fi speriata(a) ca e nu ai de ce. Poarta-ti ochelarii si nu o sa ai nici o problema.

| Marcela a răspuns:

Miop inseamna chior! deci este destul de rau sa fi asa tongue

| marius577 a răspuns:

Nu, nu e grava.

| chocolattee a răspuns:

Nu inseamna ca esti chior, inseamna ca ai niste dificultati cand incerci sa privesti lucrurile la distanta, vezi in ceata si ori de cate ori ai clipii, in incercarea de a-ti clarifica imaginea tot nu reusesti. Du-te la doctor cat mai curand. nu astepta, pentru ca mai incolo tu o sa regreti. Si eu port ochelari, si nu e chiar atat de rauhee hee. Mult succes! :*

| Dance_1650 a răspuns:

Miopia nu este o boala grava poate fi tratata cu ajutorul ochelarilor sh poti scapa d ea daca porti ochelarii regulatwinking. de fapt miopia este un defect al ochiului pe care multe persoane o auhappy. si eu am probleme sh port ochelari sh incurand o sa scap de ei:d. Sper ca te-am ajutat.sh nu ai dc sa iti faci griji nu e nimic rau in astawinking:*:*

| Delicv3nt a răspuns:

Sa nu poti vedea nu ti se pare grav?

| selene a răspuns:

Miopia este de obicei o variatie a privirii normale si nu o boala. Mai rar aceasta poate apare datorita sau in cadrul unor boli.