| Genevaaa a întrebat:

Moderna sau pfizer? De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu este pe alese, ci cum îți spune medicul după o consultație și istoricul tau medical. El îți va spune ce vaccin este mai bun pentru tine.

| Genevaaa explică (pentru MihaelaDart):

Nu intotdeauna

| MihaelaDart a răspuns (pentru Genevaaa):

Ai mei părinți după sfatul medicului au ales. Și eu tot la fel, cât și soțul. Așa este normal de a cere sfatul medicului, daca te duci după cum zic prietenii, de-asta se întâmplă efecte adverse și poate și mai rău. Am auzit căzut care au făcut din auzite și apoi au avut de suferit după, chiar a survenit și moartea.

| gabicoo a răspuns:

Pfizer:
Pro - e singurul autorizat de cei din SUA și în curs de autorizare și în UE. Are cele mai puține efecte secundare.
Contra - Imunitatea oferită ține doar 6 luni.
Moderna:
Pro - folosește aceeași tehnologie ca Pfizer. Imunitatea oferită ține mai mult.
Contra - provoacă pericardită la unele persoane.
Celelalte: Johnson și Astra Zeneca nu le recomand!
Eu m-am vaccinat cu Pfizer! Efecte secundare: durere la locul înțepăturii și cefalee!
Tu hotărăști ce e mai bine pentru tine!
Succes!

| Genevaaa explică (pentru gabicoo):

Multumesc. De ce nu le recomanzi? Si ce este aceea pericardită

| Lukasssz a răspuns:

J&J

| Genevaaa explică (pentru Lukasssz):

J&j am auzit ca e pentru persoane peste 60 chiar daca l au facut si tinerii