| denispop14 a întrebat:

Montarea aparatului dentar doare?(stiu ca va durea dupa montare vreo săptămână). Si e deranjanta chestia aia care ti-o pune ca sa tii gura deschisa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 nu
2 da

| Bizon95 a răspuns:

Cand iti pune aparatul dentar nu o sa te doara ca doar o sa "apese" pe dinti
insa dupa aia, apasatul ala o sa fie cel putin deranjant

insa, cam merita, dupa aia o sa ai dinti regulati, care nu numai ca arata bine, dar sunt si sanatosi (cei neregulati pot sa cada, din cauza ca dintii trebuie sa se sprijine unul pe altul)

iar daca te doare prea tare, urla la doctor, te ajuta el, ca D'AIA IL PLATESTI!

| anuwu a răspuns:

Am purtat aparat dentar pe maxilarul superior cat si pe cel inferior din clasa a 6a. Acum trec in clasa a 12-a. In primele 2 saptamani te vor durea dintii si vei manca mult mai greu, dar cu timpul te obisnuiesti. Dupa maximum o luna nu vei mai avea treaba cu el pus acolo.

| denispop14 explică (pentru anuwu):

Si nu iti facea rani prin gura?

| anuwu a răspuns (pentru denispop14):

Singurele rani e din cauza ca la inceput cand mancam, ma muscam de obraz pe dinauntru si de buza de jos, dar dupa cum am precizat, te obisnuiesti rapid. Daca iti pui aparat dentar ai grija sa mananci, sa mesteci usor pe la inceput