| Enta a întrebat:

Mor de cald. Beau apa si simt incontinuu ca mi-e sete si cald. Ce sa folosesc ca sa ma racoresc si sa nu mai simt nevoia de a bea apa mereu? Ma refer ce sa consum lichid.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Și eu pățesc același lucru. Bea apa depozitată la frigider, dar sa nu fie prea rece

| lussa a răspuns:

Ca sa te racoresti, poti incerca bauturi cu gheata. Medicii recomanda sa bem cate un pahar de apa sau macar jumatate la fiecare 15-20 de minute, fara a astepta sa apara senzatia de sete, pentru a fi hidratati pe tot parcursul zilei calduroase. Poti face un dus cu apa calduta si sa mananci fructe si legume precum pepenele verde, prune, rosii sau castraveti intrucat contin o cantitate mare de apa.