Întrebare recomandată | Lilix99 a întrebat:

Mp3 -ul emite radiatii ca si telefonul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Trynda a răspuns:

Pai radiatii depinde, daca are vreun transmitator ceva(depinde pe mp3) nu e nimic. Radiatiile wireless nu sunt nocive. Mp3-ul poate dauna auzului. Am vazut ca cineva asculta muzica non stop toata ziua. Pai daca asculti muzica toata ziua cu casti si mai ales si tare, atunci o sa incepi sa nu mai auzi de la anumite frecvente. Urechea umana aude sunete de la 20 la 20000 de hertzi. Daca urechea e afectata, poti auzi de la 50 de hertzi sau asa, insemnand ca nu mai poti auzi soapte sau orice fosnet(de hartie, frunze).

Telefonul e periculor, mp3-ul nu.

| njohn a răspuns:

Cam toate chestiile electronice emit radiatii dar nu asa tare incat sa te afecteze, la mp3 doar castile, cu timpu o sa ai dureri de urechi si nu o sa mai vrei sa asculti muzica

| vatco a răspuns:

Mp3 este un format al fisierelor audio.deci nu are cum sa emita radiatii..in cel mai rau caz emit boxele sau castile insa nu la fel ca un telefon, telefonul emite unde prin care se conecteaza la retea si sunt unde foarte puternice. undele audio sunt unde care nu emit radiatii..si cand vorbesti tu emiti unde sonore, in acest caz si tu ai emite radiatii.

| marcous a răspuns:

Nu emite nicio radiatie.

| AdiMrr a răspuns:

Eu stiu ca doar calculatoarele si telefoanele emit radiatii. La Mp3 nu am auzit ca poate sa emita radiatii, dar nu sunt sigura.

| Lilix99 explică:

Unii zic ca emit, altii ca nu... Vreau un raspuns sigur! FUNDA(poate pentru cine dovedeste).

| marian35a a răspuns:

Nu mai fii serioasa.

| KrazyGirl a răspuns:

Tot ce este electric emite radiatii... Eu nu am murit pana acum, ascult muzica non-stop si nu am nimic. Funda?