Întrebare recomandată | Feyenooord666666 a întrebat:

Multivitaminele sunt nesanatoase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

In cazul in care faci excese.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva!

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt degeaba.

| MgdDroopy a răspuns:

Buna
E gresit spus nesănătoase. Nu sunt recomandate fără să știi dacă ai nevoie sau nu de toate.
Poate ai anumite vitamine, din acel complex, in exces. Ceea ce e mai rău decât să ai carențe (lipsă)
De aceea nu este recomandat un complex de vitamine. Poate unele nu ai nevoie sa le iei, poate pe altele nu ai voie. Cine știe. Fără analize nu ai cum sa știi.
In funcție de cât de mult îți lipsește o anumită vitamină, doctorul îți recomanda o anumită doză.
Sunt multe de analizat, de aceea nu e bine să iei complex de vitamine fără să iti spună medicul si fără analize
happy

Răspuns utilizator avertizat
| QQanswer a răspuns:

Nu, sunt folosite ca supliment in caz ca ai nevoie de mai multe vitamine pentru corpul tau. Important e sa nu exagerezi.

| paradoooox a răspuns:

Cel mai bine e sa le iei din fructe si legume, adica din alimentatie nu prin pastile, sucuri shakeuri sau pastile efervescente. Totusi nu sunt nesanatoase atata timp cat le iei cu limita asa cum spunea si aalbinuta.
Un regim alimentar echilibrat reprezintă cea mai bună cale de a obţine vitamine şi minerale. Totuşi, există situaţii în care este nevoie de un supliment care conţine mai multe vitamine şi minerale – cunoscut sub denumirea de tabletă de multivitamină.

Dacă nu te hrăneşti corect – adică nu consumi porţiile de fructe, legume şi alte alimente recomandate – poţi să apelezi la suplimentele cu vitamine şi minerale. În plus, dacă din cauza unor alergii sau intoleranţe la diverse alimente nu te poţi hrăni adecvat, un supliment poate fi binevenit.

De asemenea, multivitaminele sunt recomandate vegetarienilor stricţi (vegani), adică persoanelor care nu consumă produse animaliere. Aceste persoane nu au cum să-şi procure suficientă vitamina B12, zinc, fier şi calciu.

Persoanele peste 65 de ani, din diverse motive, nu îşi pot procura nutrimentele necesare. O multivitamină ar fi mai potrivită în locul unor tablete pentru fiecare nutriment în parte.

În general, se recomandă ca femeile gravide sau care alăptează să ia multivitamine, dar trebuie discutat cu medicul despre tipul de suplimente necesar.