| alexandrartr a întrebat:

Nastere naturala sau cezariana? care e mai putin riscanta... Cine a nasut natural, o intrebare: chiar e asa chinuitor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| VerdeLila a răspuns:

Daca sanatatea ta cat si a bebelusului sunt ok, te sfatuiesc sa nasti natural. A devenit o moda cu cezariana. Chiar vrei sa fii taiata pe uter? Citeste pe net sau vb cu medicul cat de benefica este pentru bebe naterea NATURALA; intr-un moment ca asta te gandesti cu e mai bie pentru el... dureril trec.
Nastere usoara si bebe sanatos!

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nasterea in apa, din pacate la noi nu este prea practicata, si numai in cabinete particulare. Daca oricum optezi spre un cabinet particular, atunci intereseaza-te de acest detaliu. Nasterea in apa este cea mai naturala posibila.
Hmm, naturala sau cezariana? Ore, poate zile de travaliu, sau luni in care, cand te ridici de pe scaun, te temi ca te rupi si-ti ies maruntaiele afara?
Nasterea naturala poate prezinta mai multe riscuri pentru copii, dar are si avantaje, cum ar fi pregatirea bebelusului pentru respiratia naturala. Si in multe cazuri, prin nasterea naturala se intareste si mai mult legatura dintre mama si copil.
Si inca un lucru, ca mama, vei dori sa fii langa bebelusul tau cat mai repede, si cat mai mult timp. Dupa o nastere naturala, in mai putin de 2 ore bebelusul va fi langa tine, dupa cezariana, vreo 2 ore minim vei fi la Reanimare, apoi, cat timp vei putea petrece cu el, cand doar ca sa te intorci de pe o parte pe alta va fi un calvar?
In caz de complicatii, recomand desigur cezariana.

| AnemonaP a răspuns:

De la nasterea naturala poti ramane cu foarte multe vergeturi de care nu vei mai scapa, mai bine cezariana.

| trixiiie a răspuns (pentru AnemonaP):

O explicație, te rog? Pentru că n-am idee care e legătura între nașterea naturală cu vergeturile... Oricum în aceeași burtă ții copilul, indiferent pe unde-l scoți. -.-

| Mihailescuioana29 a răspuns (pentru AnemonaP):

Da, si de la nasterea cezariana ramai cu o taietura pe burtica. Eu zic sa alegi calea naturala, dureroasa (din cate stiu, am o varsta frageda), dar daca vei mai avea copii cate taieturi vei avea? Cum vei arata?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti gravidă? Dacă da sarcină ușoară.

| neutrino a răspuns:

In popor se spunea ca durerile de la nasterea naturala si cele de dinti sunt cele mai mari. Acum s-au mai schimbat vremurile, asa ca poti alege nasterea naturala, care este si mai sanatoasa.

| Alcyon a răspuns:

Din cate stiu, e recomandat sa nasti natural. Mai ales daca esti tanara... Doar daca ai peste 35 de ani, se recomanda cezariana. Gandeste-te ca o sa te taie pe burta, iar rana aceea o sa se vindece in luni de zile. Asa, daca nasti natural, te refaci mult mai repede.

| Mussette a răspuns:

Te duci la ginecolog, care iti va face unele masuratori, sa vada daca poti naste natural. Uneori, dimensiunile intre simfiza pubiana si coloana sunt mai mici dacat diametrul capului copilului.
Daca sunt mai mici, trebuie sa alegi cezariana.
E mai benefica nasterea naturala si pentru mama, dar si pentru copil.
Copilul, prin efortul de a se naste ii creste imunitatea. Secretia lactata se declanseaza altfel.
Pentru mama e mai usoara refacerea dupa o nastere naturala.
Cezariana e o interventie chirurgicala. Ramai cu cicatrice, n-ai voie efosrt o perioada, urmatoarea sarcina trebuie sa fie tot cezariana.
Daca nu tie teama si poti naste natural, alege natural.
Am auzit parerea multor medici care recomanda nasterea naturala pentru binele mamei si al copilului. Desi unii recomanda cezariana, caci e mai banoasa interventia.
In prezent se administreaza ocitocina, ca travaliul sa decurga mai repede si nastrea sa fie mai rapida.
Dupa caz se face epiziotomie cu anestezie locala.
Sau mai schimbat vremurile, de cat se nastea acasa in prezenta unei moase.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Ambele implica riscurile lor, dar la ambele 'metode' riscurile sunt minime pentru ca esti asistata de medic/medici. Cred ca nasterea naturala e foarte dureroasa daca toate femeile urla saracele cat le tin plamanii laughing. Daca esti insarcinata, sa iti dea Dumnezeu nastere usoara si un bebe sanatos

| Anonima3127 a răspuns:

Studiile recente arata ca nasterea naturala este mai periculoasa si mai stresanta pentru copilasi. Prin cezariana, intr-adevar, recuperarea mamei dureaza mai mult, insa scad riscurile in ceea ce priveste copilul.
Prin nasterea naturala, pot aparea foarte multe complicatii...o hipoxie de cateva secunde, poate produce modificari substantiale la nivelul funciunii cerebrale a copilului, ceea ce poate duce mai tarziu la deficiente severe.
De asemenea, s-a constatat, bebelasii care s-au nascut prin cezariana, sunt cu mult mai relaxati si linistiti in perioada de dupa nastere, pe cand cei care se nasc prin nastere naturala, sunt mai nelinistiti, "stresati".
Eu, personal, cand va veni momentul sa am copilasi, cu siguranta as opta pentru cezariana, chiar daca implica mai multe riscuri asupra mea, si recuperarea este mai greoaie, dar nu vreau ca o complicatie de la nastere sa marcheze viata copilului.

| roxanaandreea a răspuns:

Eu as alege nasterea naturala deoarece nu vreau sa ma aleg cu o taietura pe abdomen, sincera sa fiu... Gandeste-te ca e ca o operatie care te va cam chinui odata cu schimbarea vremii din cauza presiunii atmosferice si chestii din astea...sunt sigura ca ai auzit de lucrul asta de la vreo persoana operata de orice chestie. Mama mea e operata de ulcer gastric si o jeneaza rau operatia la schimbarile de vreme. Si pe langa asta chiar nu vreau sa raman cu cicatrice pe burta. Burta de dupa nasterea naturala se va duce in timp cu ajutorul unei alimentatii sanatoase si a sportului. Daca esti insarcina iti urez sarcina usoara. Succes!

| alexandrartr explică:

Well...a trecut un an si doua luni de cand am nascut. Cezariana...Am trombofilie..chin! Durere zero in timpul operatiei insa o săptămână după nu esti bună de nimic! Daca ar fi sa ne reaportam la avantaje, natural e cel mai bine din punctul meu de vedere...de copil te ocupi fara probleme, induri durere in timpul nasterii insa il poti îngriji fara sa iti ia 10 minute sa te dai jos din pat! Regret dar nu am avut ce face. La urmatorul poate nasc natural daca e sa fie ok! Va pup! Sfatul meu: nasterea naturală! Nu e nimeni cu voi in spital sa va ajute, si atunci e cel mai rau! Mai bine o zi de dureri decat o săptămână!