| anonim_4396 a întrebat:

Niste exercitii sa imi echilibrez umerii? Unul e un pic mai lasat decat celalalt ( e asa de mult timp)Am facut radiografie si nu am scolioza.Dar in schimb umarul e asa de foarte mult timp si cel care e mai lasat ( cel drept ) in aceeasi directie ma duc si eu cand merg, merg asa leganat. si o iau intr-o parte..Ca si postura nu se cunoaste ca il am mai lasat, doar daca te uiti atent observi.Dar ma deranjeaza cand merg, nici echilibru nu am. Parca atunci daca sunt atent simt diferenta la picioare, parca cu unul calc mai repede pe pamant sa zic asa. El sa fie problema? Si daca el e, de ce n-am simtit asta de cand eram mic? Si daca unul e un pic mai scurt se poate rezolva cu ceva mai inalt pus in adidas?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Diferenta de inaltime a umerilor poti face "disparuta" cu exercitii de tragere (la inele, bara, etc).
La picioare, de asemenea, poti face exercitii de miscari paralele, cum sunt genuflexiunile, alergare (inclusiv cu genunchi si picioarele ridicate la nivelul pieptului sau chiar mai sus, fortat, simetric).

Exercitiile de la bara sau inele le poti combina cu succes si cu cele de ridicare ale picioarelor si genunchilor.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Daca zici tu. o sa incerc, ca oricum nu strica.Dar totusi sper sa nu fii vorbit aiurea. o sa iti trimit un mesaj peste o luna daca s-au vazut schimbari big grin

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Va trebui sa consumi si multe produse lactate naturale, sa se fixeze calciul in oase, sa se intareasca si sa se formeze corect!
Rezultatele se vor vedea dupa cca. un jumat de an, dar pentru finalizare iti vor trebui chiar cativa ani.
Sanatate si succes!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Multumesc frumos!

4 răspunsuri:
| kiri11 a răspuns:

Este posibil sa suferi de scolioza. Fa ti un control la coloana happy. Cele mai bune exercitii pentru cazul tau sunt inotul si intinsul la bara, scara sau ceva de ce sa te atarni si sa iti lasi corpul relaxat in aceasta perioada happy