| Ionut722 a întrebat:

Nitratul de argint este bun de pus in ochi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nitratul de argint se foloseste in medicina pentru ARDEREa locurilor, inloc sa fie taiate cu bisturiu, cum ar fi negile, anumite rani infectate etc.

Daca-ti pui in ochi, ti le arde si ramai fara vedere, cu niste gauri pe creier. tongue

| darrio2007 a răspuns:

Doar daca vrei sa orbesti definitiv.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu nitrat de argint unii își ard negii de pe corp. Dta se pare că vrei să îți arzi ochii.

| doctorandus a răspuns:

Serios, ma? Vrei sa devii orb?

| ziftode a răspuns:

Http://www.ymed.ro/nitrat-de-argint/
"Substanta chimica folosita pentru proprietatile sale antiseptice, astringente, caustice"

stii ce e aia "caustic"?!?

https://dexonline.ro/definitie/caustic
"Care distruge țesuturile vegetale și animale."

insa nu iti face probleme mari, orbii/nevazatorii se descurca tot mai bine si in tara asta!