| Marius_Pîrvulescu_2000 a întrebat:

No, salut! Am probleme cu dantura la 14 ani din cauza ca nu mi-a spus nimeni sa ma spal pe dinti pana acum. Dupa ce m-am maturizat am descoperit ce importanta este dantura in viata.
Am inceput eu frumos sa ma spal pe dinti si dupa o saptamana am descoperit o zona inchisa la coloare mai inchisa in spatele incisivilor.N-am stiu ca este carie, in fine, dupa inca o saptamana s-a format o carie pe incisiv in alta parte, m-am dus la un dentist, de aici a inceput groaza si regret foarte mult!

Mi-a plombat omul incisivii, eu mai inteligent de felul meu a luat o oglinda mai mica si m-am uitat in spatele dintilor, am vazut o linie neagra in spatele plombei.
Am constat si eu ce prost este dentistul.
Am mai fost la 2 pana acum si erau foarte prosti.

Acum imi este foarte frica sa nu mai dau de un dentist prost si care tanjeste dupa bani.

Nu stiu ce sa-mi fac la incisiv, coroana sau plombare? Stiu ca pentru coroana necesita scoaterea nervului dar, imi este frica de plombare sa nu se fractureze dintele dupa.
Ce imi recomandati?

Ca idee cum arata dintele meu acum, caria este doar in spate.
https://imgur.com/a/ZoEr9kS

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Sa intrebi vreo cunostinta sa iti recomande un dentist bun.
Trebuie sa mergi la un dentist nou si priceput.

| iAMVi a răspuns:

Dentiștii recomandă coroanele, adică îmbrăcatul dinților decât plombele pentru că țin mai mult.
Din păcate asta înseamnă costuri în plus pentru tine, fiindcă trebuie să alegi coroane de calitate, care nu se înnegresc in timp și au un aspect nasol. Apoi trebuie un dentist foarte bun, nu oricine face lucrări, că altfel te trezești cu niște dinți de cal sau nu mai poți închide gura, cum mai vezi pe la unu și altul.

Baftă!

| Marius_Pîrvulescu_2000 explică (pentru iAMVi):

Nu stiu ce sa mai cred, sunt confuz.Azi fusei la un dentist si spre uimirea mea, omul era arogant, prost si nici macar nu ma intreba ce vreau sa-mi faca, direct 3 ectractii, tinand cont ca 2 dintre cele 2 extractii pot fi reparate cu pivot si coroana.Ce sa mai zic?

Stiu ca nu este o decizie corecta dar mai bine cred ca stau asa cu dantura si nu ma mai duc la nici un dentist.

| iAMVi a răspuns:

Nu știu, la privat am avut cea mai bună experiență, din păcate.