| Ada477 a întrebat:

Noduli la sân înseamnă cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu neapărat.

| Lukasssz a răspuns:

Pot fi niste dereglari hormonale, nu neaparat cancer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Nu neapărat!, Însă nu poți știi niciodată! Sunt șanse 50 - 50 %. În cazul apariției unui nodul, în special la sân!, Recomand, de urgență! - o ecografie mamară și un consult specializat la medicul oncolog!
Dacă ai peste 30 de ani, poți face și o mamografie (atenție însă!, este mai în regulă să îți recomande un medic acest lucru, în special dacă nu ai îndeplinit vâstră de 30 de ani!).
Și eu am avut două module de-a lungul timpului (am aproape 30 de ani), însă din fericire în ambele cazuri NU a fost vorba de cancer ( noduli benigni, nu maligni! ).Mi s-a recomandat, în ambele cazuri îndepărtarea prin intervenție chirurgicală (ceea ce-am și făcut! ), Biopsia a demonstrat că din fericire, nu erau decât, cum s-ar spune "carne crescută", nu altceva!
Nu te speria, mergi la consult, cu cât mai rapid cu atât mai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ada477):

Bună.

La această vâstră mi-au apărut și mie, prima dată! Iar a doua oară în 2019.
De fiecare dată, am fost foarte speriată.

Consultul simplu NU! este eficient pentru diagnosticarea exactă a nodulilor ( doar în urma palpării medicului, aceasta nu-și poate da seama, de natura acelor noduli, adică dacă acei noduli sunt de natură benigna - necancerosi sau malignă - canceroși! ), doar în urma unui ECOGRAFII, acest lucru se poate stabili cu certitudine!
În cazul în care și ecografia mamară lasă dubii, sau e neconcludentă / neclară / incertă (puțin probabil! ), ți se va recomanda de către medicul ecograf sau medicul oncolog o MAMOGRAFIE! Atenție!, această investigație trebuie să-ți fie, cel puțin pentru prima dată, recomandată! (Doar în cazul unor suspiciuni serioase se recomandă înainte de îndeplinirea vastrei de 30 de ani! )

Pe biletul de examinare / consult trebuie să scrie ceva ( în urma unui consult simplu doar constatarea existenței acelor noduli, respectiv mărimea aproximativă a acestora, poziția și alte aspecte de acest gen ), nu natura lor propriu zisă! În urma unei ecografii / mamografii, lucrurile sunt mult mai clare!

Mergi și fă o ecografie!, nu ai nevoie de îndemn medical pentru asta! Ecografia e complet invazivă!

Dacă dorești bilet de trimitere de la medicul de familie( pentru gratuitate, dacă ești asigurată, va dura o veșnicie!, trebuie să te pună pe o listă de așteptare/ programare, de obicei peste câteva săptămâni/ luni, problema putând între timp să se agraveze!, dacă poți, nu aștepta! O ecografie, simplă, fără consult / palpare costă între 80 și 120 de lei - cea mai ieftină, de obicei fiind la stat! - ).

Ți-au recomandat ceva? Vreun gel / cremă anume?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ada477):

Bună.

Totul o să fie bine!
Îți țin pumnii strânși și îți doresc multă sănătate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ada477):

Dacă dorești, poți să îmi spui rezultatul ecografului

Răspuns utilizator avertizat