| Mayy a întrebat:

Nu am fost la dentist de vreo 10 ani, iar acum am in jur de 23 de ani. Problema e cam asa: masele care le aveam in partea de jos in numar de 8 (cred), nu le mai am, a ramas doar gingia si deasupra o mica gaura si cv negru. Cat e de grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Alea sunt radacinile de la masele, apar negru pentru ca tesutul este mortificat. Sunt o poarta de intrare a infectiilor in sange, asa ca ar fi bine sa le scoti.
Mai departe, stomatologul iti poate spune cel mai bine ce variante ai, dar cred si eu ca cea mai buna ar fi o proteza mobila.

| FemeiaPisică a răspuns:

Ți-au căzut dinții sau din cauza cariilor au fost mâncați? Dacă au fost mâncați de carii, ți-au rămas rădăcinile cariate în gingie, cu risc mare să fie și infectate! Îți recomand să mergi la dentist să îți facă extracție la rădăcinile cariate deoarece îți pot provoca probleme serioase de sănătate, iar respirația ta o să miroasă foarte urât. Este probabil să ai și ''punguliță de infecție'' la vârful rădăcinilor, care conține o substanță toxică. Este foarte grav!

| neutrino a răspuns:

Bunica mea nu mai are niciun dinte si este sanatoasa tun. Rezolva-ti in primul rand cariile pe care le mai ai.

| Felys a răspuns:

Ma mir ca mai poti mesteca,presupun ca mananci numai chestii moi,oricum ai fost delasator,daca mergeai la timp nu se distrugeau in halul asta,presupun ca de frica nu ai mers si acum e deja destul de greu de rezolvat,din punctul meu de vedere numai placa mai poate sa puna,ca nu mai are de ce sa se lege,vei avea placa ca mosii care seara o dau jos si o tin in pahar,asta daca ai bani si iti permiti si pe aia sa o platesti,ghinion, asta insemna sa nu rezolvi lucrurile la timp, daca de o boala mai scapi si fara un tratament adecvat, dintii nu se repara de la sine, succes la stomatolog

| Mayy explică (pentru Felys):

Spre surprinderea ta, da, inca pot mesteca si cam orice. M-am uitat mai bine si mai am doua masele una pe o parte si una pe cealalta. Ar putea sa fixeze implantul pe ele; nu?

| Felys a răspuns (pentru Mayy):

Confunzi implantul cu lucrarea, deci un implant la o masea costa in jur de 700 euro,deci nu te poti apropia de implant,in schimb o lucrare care se leaga de alte masele nu este suficient doar una singura,ai nevoie de mai multe ca sa reziste,nu stiu ce ai tu dar eu cred ca tot la placa vei ajunge,mai ales daca ai paradontoza,nici nu merge implant,ca asa cum ti-a dat afara maselele tale asa se intampla si cu implantul,nu ai ce face,nu e un capat de tara, pacat ca esti prea tanara dar asta e viata, pui placa si iti vezi de viata normal, nu se moare din asa ceva, sunt altele mai rele

| sosostore a răspuns:

Poate fi paradontoza, dar cel mai bine te duci la un stomatolog, cat de curand

| elena445 a răspuns:

Du-te la dentist ca noi nu cred ca suntem dentisti.