| gandacinchisinsticla a întrebat:

Nu am intrebat inca un doctor. Este in regula daca iau in acelasi timp pastile pentru cresterea capacitatii intelectuale (memorie, concentrare) si sedative/antidepresive?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu.
E ca si cum sa uzi lemnele cu apa si sa incerci sa-i dai foc. Fum va fi, caldura mai putin. happy
In afara ca ingrasi portofelele farmacistilor, efectele celor doua se anuleaza reciproc, eventual te poti alege cu niste dureri de cap, cu- sau fara niste diaree sau constipatii (de creier big grin ).

| GdX a răspuns:

Nu e bine sa iei nici unele. Sunt doar placebo.

| atn93 a răspuns:

Pai in primul rand intreaba un doctor.
Problemele de memorie si concentrare sunt in stransa relatie cu depresia.
Daca este vorba de lecitina, spirulina si alte medicamente usoare nu ar trebui sa fie probleme. Altele mai complexe ar putea sa dea efecte adverse in paralel cu sedativele/antidepresivele.
Consulta un medic bun, multe din probleme se vindeca fara antidepresive, cu mult sport, culcat la timp, evitarea consumului de alcool si tutun alimentatie sanatoasa si un stil de viata organizat.
Eu de exemplu rand practic sport (de exemplu ciclism, inot) am probleme mai rare cu insomniile, sau problemele de concentrare.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu prea. Cel mai probabil nu vei pati nimic, insa sedativele si pastilele pentru se anuleaza intre ele.

Pastilele pentru memorie stimuleaza activitatea cerebrala, in timp ce sedativele o slabesc, deci una dintre ele nu isi va face efectul sau ambele.

Totusi ca sa fii sigura poti discuta cu un doctor pentru a verifica lista ingredientelor si efectele pe care le au.

| seth2016 a răspuns:

Atat antidepresivele cat si sedativele pot afecta capacitatea de invatare si memoria.

Cel mai bine ar trebui sa discuti cu medicul care ti-a prescris tratamentul, nu sa iei medicamente dupa capul tau. Asta presupunand ca nu iei sedative/antidepresive dupa ureche.

Răspuns utilizator avertizat
| Printesa10TM a răspuns:

Nu prea ai ce sa patesti, dar mai bine intreaba un doctor