| Joker3134 a întrebat:

Nu exista nicio modalitate sa afli daca ai vreo boala cu transmitere sexuală? La analizele normale nu iese, pai cine sta sa faca 2000 de analize sa vada daca e complet sănătos? Cum ar fi să investește 5000lei doar sa vezi daca ai vreo boala cu transmitere sexuală gen din astea minore?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca fiecare boala prezinta o anumita simptomatologie care de obicei fiind specific si se manifesta de regula intr-un anumit mod, medicul de familie stabileste un diagnostic posibil sau probabil si in functie de posibila boala/afectiune iti indica tipul de analiza necesara de a fi efectuat pentru a determina natura agentului patogen. In concluzie de regula se efectueaza doar cateva analize care NU costa o... avere. Pentru informarea ta este bine sa stii ca in unele cazuri omul ar da nu doar o avere ci si luna de pe cer in speranta de a redeveni sanatos. big grin Multa sanatate fiindca este nepretuita!

| SG1995 a răspuns:

LA majoritatea iese după cel minim câteva zile în sânge, până la 2 -3, excepție fiind fiind, Hiv/Sida, la care perioada de incubație poate fi și de 6 luni. Dacă ești activ sexuale e indicat măcar odată la 3 luni să îți faci control, și să nu schimbi parteneri sexuali prea des.

Răspuns utilizator avertizat
| alina2k18 a răspuns:

Daca ai 18 ani te duci si donezi sangewinking si asa sangele iti este testat pentru cele mai importantewinking
Dupa fiecare donare de sange beneficiati de rezultatele analizelor de laborator: grup sanguin ABO si Rh, HLG (hemoleucograma) glicemie, Atg HBs, Ag/Ac HCV, Ag-Ac HIV1+2, Ac HTLV I+II, Ac –anti Treponema pallidum (bacteria care produce sifilis), ALT (transaminaza-enzima hepatica)

| RoCkKiD a răspuns:

Alea cu trasnmitere sexuala ies la analizele de baza. Singurul caz in care nu ies e daca le-ai luat foarte recent si nu au apucat sa se dezvolte destul cat sa fie detectabile.

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns (pentru Joker3134):

Daca citeai postul cu ambii ochi nu era nevoie sa-ti mai zic o data ca esti doar paranoia si ai ratat pagina de wikipedia cu educati sexuala.

HIV are o perioada de incubare de pana la 6 luni, e valabil si la alti virusi care nu-s cu transmitere sexuala. Pana nu ajung intr-un anume punct nu-s detectabili.

In alta ordine de idei, HIV-ul nu mai e ce era acum 30-40 de ani.Cu medicatia potrivita traiesti lejer cu virusul aproape nedetectabil si exista medicatie profilactica pentru parteneri sa nu il ia.

PS: Daca tu ai impresia ca iti faci cu 5000 de lei toate analizele, ai ratat si alte pagini de wikipedia. happy

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns (pentru Joker3134):

Nu stiu ce intelegi tu prin analize normale, dar da. In plus nu e neaparat sa dureze 6 luni, perioada de incubare e de pana la 6 luni.

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns (pentru Joker3134):

Si unde crezi ca ti-l cauta in fund? Evident ca e analiza de sange.

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns (pentru Joker3134):

E posibil sa fii vreo raritate medicala si sa apara mai tarziu, cine stie. Dar cand devine detectabil in sange incepi sa ai si simptome.

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns (pentru Joker3134):

E 99% pentru sarcini, la HIV e mai mic procentajul dar tot e de partea ta.
Mai nou exista tratamente post expunere care le poti lua daca ai facut sex cu un partener care ti-a parut dubios care si alea iti scad sansa de a te infecta.

PS: Avand in vedere intrebarile de mai sus... pentru care exista raspunsuri foarte bune si usor de gasit pe net... recomandarea cu abstinenta in cazul tau e posibil sa faca un bine speciei.

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns (pentru Joker3134):

Clar, avem niste pastile care merg pe toate bolile...

Sifilisul nu e capat de lume, cu exceptia cazurilor mai rare cand ajunge la creier, daca e gasit si tratat in cele mai multe cazuri o sa fii ok.

Eu zic ca ar trebui sa iei o pauza de la sex (eu recomand definitiv dar nu e alegerea mea) si du-te la medicul de familie si spune-i sa-ti explice care e faza cu sexul.

De acum de fiecare data cand cineva imi zice ca nu e nevoie de educatie sexuala o sa ii trimit un link cu discutaia asta si cu restul intrebarilor tale. Ti-ai bagat-o unde nu trebuie si ai realizat instant toate chestiile pe car enu le stii.

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns (pentru Joker3134):

Nu e, mereu poti lua ceva mai bine te abti.

Răspuns utilizator avertizat