| Sara2 a întrebat:

Nu îmi trece tusea, nu mai rezist, tuşesc până îmi dau lacrimile. Am luat 2 tipuri de sirop, beau foarte multe ceaiuri calde cu miere şi lămâie, am fost la medic, mi-a dat un tratament şi tot nu-mi trece. Nu mai suport. Ce să fac să-mi treacă? crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ceai de ceapa cu porumb (cu totul, si boabe si cocean, intregul stiulete) si coji de nuca. E delicios la gust, si ia tusea, oricit de rea, in doua zile.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este un virus toti am trecut prin asa ceva, incearca de la farmacie tusocalm se numeste se ia de 3 ori pe zi o pastilă, sau daca tusea nu cedeaza ia codeină fosfat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| RAY a răspuns:

Nu ai ce face in acest moment organismul tau se lupta cu acei virusi rai, ceea ce simti tu isi spune stai la pat, febra ai?

| NLS a răspuns:

Daca e tuse neproductiva, adica seaca, si nu vrea "sa se rupa", mergi si cumpara Codeina, sau un inlocuitor (posibil sa nu se mai produca, insa au ceva cu acelasi rezultat).
Ce tratament ti-a fost prescris de medic?
In ultima instanta, o vizita la un alt medic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand nurofen pentru raceala, e printre cele mai puternice medicamente pentru asa ceva

| DonGiani a răspuns:

Ai încercat aspirina săracului?

| osaandy a răspuns:

De acord cu Cristi202. Ceai de ceapa cu porumb cum spune el sau cu miez de nuca si miere. Chiar acum doua zile am facut si am rezolvat problema nepoatei mele de 6 ani. Bineinteles trebuie sa consulti si medicul si eventual analize daca persista de mult timp.
Insanatosire grabnica.

| JohnMcPraise a răspuns:

Se poate sa fie gripa de sezon, trece singura, medicamentele nu vor avea nici un efect.