| Ronaldo_Messi_2001 a întrebat:

Nu inteleg de ce dimineata ma trezesc asa greu si imi este somn dormind 8 ore, iar seara cand vreau sa dorm nu imi mai e pic de somn ce se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Esti fire noctambula. Si eu sunt la fel. Cand vei lucra sa ceri sa lucrezi schimbul 3. laughing

| Donsavas a răspuns:

Starile de insomnie si depresie sunt accelerate dimineata si seara,in caz in care adormi si te trezesti tarziu. Recomand culcatul pe la apus de preferat si de trezit,de ce nu,inainte pentru a-ti obisnui organismul incetul cu incetul,trezirea va fi mai usoara si te vei simti odihnit/a. Asa si la culcare,in special. Redu din zgomote si nu iti umple stomacul! Pe timp de noapte trebuie sa lucreze sistemul imunitar iar cel digestiv sa ia o pauza pentru a doua zi. Bineinteles ca pe timpul zilei trebuie sa acumulezi toti nutrientii si sa te hidratezi,caci noaptea e lunga si duci lipsa daca nu ai depozite incarcate. Fa sport dimineata,daca se poate, inainte sa mananci! Dimineata e aer curat, Soare mai slab, lume mai putina pe strada si implicit liniste. Punandu-ti sangele in miscare, mai ales in cutia abdominala, iti vei pregati digestivul de munca pe parcursul zilei. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stai spre seara la TV/PC/Tel, sau orice sursa de lumina albastra, iti pacalesti ritmul circadian. De aia.

| CezaraEM a răspuns:

Buna!
Stiu perfect cum este! Aiurea nu? sad nu o sa inteleg niciodata asta.

| OtherNews07 a răspuns:

Asa mi se mai intampla si mie.Nu te astepta sa te trezesti devreme sau sa te trezesti usor daca tu adormi dupa ora 12 noaptea. Exista anumite ore in care acumulezi energie si acele ore sunt intre 20 si 24, daca dormi macar o ora in acest interval de timp acumulezi energie, daca nu,
poti sa dormi si 12 ore ca tot obosit te trezesti.
De asemenea sunt cateva reguli de tinut minte daca vrei sa ai un somn placut si odihnitor(si eventual sa scapi de insomnie):
1.Mananca cina cu doua trei ore inainte de culcare.
2. Evita cafeaua, sucurile carbogazoase si dulciurile.
Acestea contin cafeina si zahar si iti provoaca insomnii
3.Hidrateaza-te!
Bea apa sau ca sa te mai relaxezi, bea ceai.E recomandat sa te pui in pat imediat dupa ce bei ceaiul, altfel se pierde senzatia aceea de somn Asta ca sa nu te mai scoli in timpul noptii sa bei apa.ATENTIE!
Nu te hidrata excesiv, ca nu cumva sa te scoli noaptea ca sa mergi la baie.
4.Mergi la toaleta inainte de culcare, ca sa previi trezirea in timpul noptii.
5.Du-te la somn la ora 22
6. Daca te duci la somn la ora 22, tine minte ca de la ora 21 termini cu statul pe telefon sau cu uitatul la televizor.Trebuie neaparat sa eviti electronicele, o ora inainte sa te culci.Acestea transmit unde electromagnetice care afecteaza metabolismul,
astfel ca provoaca insomnie.Am observat cand eram obosita(chiar daca ma duceam devreme la culcare) cand puneam mana pe telefon parca imi sarea somnul, lasam telefonul, nu puteam sa adorm, iar luam telefonul
ascultam muzica la casti crezand ca poate imi vine somnul si o luam de la capat.Adormeam la ora patru dimineata si ma sculam la sapte, obosita moarta.Si inca o chestie:
7.Nu dormi dupa amiaza.
Doar daca stii ca ai somn si noaptea, altfel dormi putin ziua, noaptea te uiti pe pereti si adormi putin si noaptea dar te scoli mai obosit ca niciodata pentru ca nu ai dormit opt ore consecutiv.Eu am reusit sa imi schimb programul respectand regulile de mai sus.Ca sa respecti regula aceea cu telefonul, trebuie sa iti gasesti altceva de facut in ora de dinaintea somnului.Pana iti prepari ceaiul, pana te duci la baie...mai trece timpul.Sau ca sa treaca timpul si sa te relaxezi, poti face un dus cu apa calaie.Ar mai fi o modalitate ca sa te trezesti fresh de dimineata, si anume aceea de a-ti imprima aceasta idee in subconstient. Uite un exercitiu: inainte sa te ia somnul, pune-ti in minte fraza: "Maine cand ma voi trezi nu voi fi obosit", spune-o de trei sau mai multe ori si adormi cu gandul acesta.La mine a functionat! De asemenea poti sa incerci aceasta metoda si ca sa te scoli devreme la o ora fixa.
De exemplu, trebuie sa te scoli maine dimineata la ora sapte si nu poti folosi alarma telefonului din anumite motive si poti incerca aceasta metoda
adormi cu gandul asta
" Maine ma voi trezi singur la ora sapte fix" Chiar functioneaza, daca esti increzator; eu am facut asta intr-o zi si chiar m-am trezit la ora dorita
Peste cateva zile dupa ce incerci aceste modalitati
te-as ruga sa-mi spui rezultatele.Bafta!

| Madalina145 a răspuns:

Aceiasi problema o am si eu. Stiu cum e si nici eu nu stiu din ce cauza