| anonim_4396 a întrebat:

Nu înțeleg de ce nu reusesc să imi controlez gandurile negative si amețesc în fiecare zi și uneori mă doare capul?
Anul trecut mi-au făcut al doilea IRM cerebral și mi-au fost găsite doua pete pe creier,poate din cauza asta?
Doctorul mi-a spus că acele pete s-ar putea să se înmulțească și dacă o să îmi mai fi rău să mă duc să îmi mai fac un control,dar a început să îmi fie rușine cu chestia asta pentru că multe persoane mă marginalizează din cauza asta și din acest motiv nu vreau să mă mai duc.
Beau pastile de un an și jumătate,uneori nu își fac efectul și mă simt rău și după ce le beau.
Nu am pus întrebarea asta ca să par o victimă, ci pentru că vreau să primesc niște sfaturi
Ce ar fi bine să fac?
Voi ce ați face în locul meu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Gandirea pozitiva si starea de peste zi iti vor vindeca psihicul. Creand negativism si stres, asta duce spre problemele de sanatate.
Cu multa ambitie, forteaza-te, petrece alaturi cu prietenii tai cei mai buni (nu trebuie sa le spui de fiecare data cand te vor intreba cum te simti si tu sa le spui deloc bine. Mereu vei spune foarte bine, ma simt bine), cu familia, vizioneaza filme de comedie, rade singur ori in camera ta la videoclipurile haioasa de pe internet, citeste o carte, alearga prin pac ori iesi cu bicicleta, expira si inspira aer in piept. Consuma multe lichide (exclus sucurile din comert), legume si fructe. Acele pete vor disparea de la sine, si sotul meu a avut (cu toate ca si conteaza natura lor de aparitie) si din cauza stresului le-a capatat. Au trecut rapid, fara vreun tratament anume. Daca pici in extrema cealalta de a refuza totul, de a nega tot ce te inconjoara, de a-l lua mereu pe NU in brate, atunci si starea ta psihica, sanatatea va fi inrautatita. Nu mai tu te poti pune pe picioare, tu esti in momentul de fata medicul. Acele persoane nu trebuie sa stie ceea ce faci tu, unde mergi, controalele medicale sunt pentru linistea ta cat si sanatate. Doar cand iti inchipui n si ne faze de exterios, asa se intampla, pentru ca asa crezi ca se intampla.

Hai, fruntea sus! Sanatate multa!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sfaturile de aici nu o să îți rezolve problemele, căci cei la care le ceri sfaturi din domeniul medical nu sunt profesioniști în domeniul medical și chiar dacă ar fi, din atât de puține informații nu se poate pune un diagnostic și nu se poate da un tratament.
Acele pete pe creier ce sunt? Ce scrie pe fișa de analiză?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Acele pete nu au ceva grav.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pete pe creier nu este un diagnostic medical. Ce scrie în foaia medicală?

| Donsavas a răspuns:

Ce pastile iei?