| Hyacinth a întrebat:

Nu îți distrugi sănătatea daca lucrezi o săptămână de zi și o săptămână de noapte? De ce e legal așa ceva și de ce majoritatea joburilor acum sunt de 12 ore?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ba da iti distrugi sanatatea incet-incet...si cand te gandesti ca niste rahati cu ochi din Parlament vin de maxim 2 ori pe luna si stau cateva ore si iau ditamai leafa!

| MihaelaDart a răspuns:

Si acum 15 ani erau astfel de locuri de munca, nu este nimic de actualitate. Efectiv daca nu rezisti la locul de munca, cautati in alta parte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca sunt joburi in care e nevoie sa lucrezi noapte ce sa faci?
si alcoolul strica sanatatea de nu e ilegal, tine de noi daca vrem sa il consumam.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sănătatea ta nu se distruge astfel. Ea este afectată, de aceea se recomandă celor cu sănătate bună. Sunt joburi și meserii unde este necesară munca de noapte. Dacă le accepți, îți asumi acest risc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ba da.
In unele societati nici macar nu se respecta legea, se depasesc normele la greu.
De vina sunt si oamenii, pentru ca se vand ieftin si nu au curaj ori acuratete sa sesizeze neregulile catre ITM.

| dinaprilie a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Sau este singurul loc de munca, din zona si depind de el, enorm. Asa ca accepta cot la cot cu patronajul. Ti se pare nasol?

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Hyacinth):

Daca se respecta numarul de ore permis, si se plateste totul conform legii, nu are sens plangerea.
In multe locuri se practica 3 schimburi, cred ca este legal.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru dinaprilie):

Am avut si eu unul nasol, faceam 240-250 de ore, si imi platea 170.
Cat timp am avut chef, am stat. Acum am plecat, dar mi-am adunat dovezi pentru mai tarziu; poze cu fiecare fila din condica (semnata de mine) pe cateva luni, poze cu fiecare proces verbal de predare-primire, si toate fluturasele de salariu.
Nu sunt hotarat sa-i reclam ori sa ii dau in judecata, mai am pe cineva acolo momentan.

| dinaprilie a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ok..do it your way!