| Girly97 a întrebat:

Nu ma simt deloc bine. Mi-a curs nasul toata noaptea, ma doare gatul si am putut dormi numai 3 ore. Ar trebui sa il sun mai tarziu pe seful meu sa ii explic chiar daca lucrez de aproape doua luni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| hd04wbw a răspuns:

Legea iti permite sa iti iei concediu medical chiar si dupa 2 luni de munca, daca contractul e pe perioada nedeterminata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să îi explici.
Problema stă în felul următor.
Este și el om și poate avea o compasiune pentru tine, pentru că ești bolnavă, iar fiind bolnavă nu poți să fii eficientă la serviciu.
Astfel, poți să îl suni și să anunți că dorești o zi liberă, și că nu te vei prezenta la serviciu. De asemenea te poți prezenta la medicul de familie să soliciți câteva zile de concediu medical.
Dar să nu te aștepți ca șeful dtale să fie fericit de solicitarea dtale. El are acolo de condus un proces economic, în care dta ești forță de muncă.
Dacă dta faci aceasta foarte des, s-ar putea ca să se gândească să te înlocuiască cu altcineva.

| Sonia822 a răspuns:

Suni, trimiti mail, spune ca esti bolnav si vrei o zi de concediu fara plata. Daca esti treaza la ora asta, ericum maine n-ai energie sa faci nimic, mai ales dupa 12 ziua.