| WithoutName123456789 a întrebat:

Nu mai reusesc sa ma concentrez la invatat, nu pot retine bine informatia.Imi puteti da niste sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Încearcă să iei MemoPlus sau Bilomag Forte sau lecitina. Poate te va ajuta.

| Here4u a răspuns:

In primul rând închizi Internetul pe telefon și îl pui cât mai departe de tine. TV ul dat încet. Fa ți cât mai multe scheme, dacă te ajuta ia ți niște markere colorate. Concentrează te cât mai mult pe ceea ce ai in fata și citește de atâtea ori încât sa înțelegi și sa ți se para logic. Explica ți singur ceea ce înveți ca și cum ai explica unor persoane. Ajuta mult. Succes!

| Andreeush a răspuns:

Lasă telefonul deoparte, și pc-ul și poate așa te vei putea concentra.
Poți lua lecitină dacă consideri că e cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti cu mintea unde trebuie, si te gandesti la altceva cand te pui la invatat.

| elcosmin a răspuns:

Vad ca lumea nu te intelege. Eu te inteleg perfect. Sunt clasa a 12-a si de ceva timp ma simt foarte aiurit. Nu mai pot invata, si am observat si la activitatile mele zilnice ca uit foarte multe. De exemplu daca tu imi zici: ma duc la magazin, peste 5 minute uit. In fine, te inteleg, nu stiu daca e de la varsta sau daca e ceva anormal. Sper sa treaca la amandoi laughing

| PetrutMario a răspuns:

Du-te la meditatii

| Popdenisa33 a răspuns:

Și mie mi se întâmplă des asta. Poți sa îți repeți lecția de vreo 10 ori după ce vii de la scoala, bineinteles fara sa fii distras de telefon sau de televizir, iar apoi de vreo 5 ori înainte să te pui la somn. Și o să reții mai repede, eu așa fac.Bafta happy