| zurick a întrebat:

Nu pot dormi noaptea. Abia reusesc sa ma culc la 6 dimineata pana la ora 10.Problema nu este ca pierd o noapte, am ajuns in pragul in care de o saptamana sunt fericita daca reusesc sa dorm macar 4 ore/dimineata.
Cum pot scapa de insomniile astea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cele mai grele treburi de facut care le ai pe acasa, fa-le noaptea, cand nu poti dormi, in loc sa te chinuiesti sa adormi. Sa vezi dupa o ora de munca serioasa cu, te ia somnul. Eu in fiecare noapte ma trezesc la trei, si stau pe net, si la 5-6 adorm din nou, daca as sta in pat, nu as mai dormi deloc.
Si mai renunta la energizante, cafea, ciocolata, chiar daca le iei pe timpul zilei. Doua zile vor fi aiurea, dar dupa aia pici de somn noaptea, si dimineata esti odihnita.

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa depui efort fizic in cursul zilei, iar seara sa nu-ti gasesti nici o preocupare de stat la pc sau telefon.

| Donsavas a răspuns:

Fa mult sport! Exerseaza-ti creierul! Un organism cu energie si un creier fara activitate intensa pe timp de zi iti va da somnul peste cap. Tutunul,cafeaua,zaharul,alcoolul, pastilele de la psihiatrie sunt droguri! De ce? Sunt substante psihotrope care creeaza cel putin dependenta psihica. Nu abuza de ele daca vrei sa nu abuzeze ele de corpul tau! Devii dependenta fara sa-ti dai seama! Incearca sa te lasi de zahar, sa vedem daca poti!
Renuntarea la zahar si chiar gluten poate aduce beneficii mari.
Fa multe plimbari prin parc! Vei avea parte de mult aer curat pentru a-ti oxigena celulele, cu atat mai mult cele nervoase.
Acum ca tot vine vara, stai mai mult pe la Soare!
Eu totusi iti zic sa cauti o activitate intelectuala care sa te stimuleze incontinuu si alege-ti un sport de practicat! Numai bine!

| Deaad a răspuns:

Theta Binaureal Beats.

https://www.youtube.com/watch?v=66tq9xji0xA&t=62s

Incearca diseara.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Nu poti. Pana nu rezolvi problemele emotionale care le cauzeaza.

In aceeasi situatie sunt si eu.

Vezi ce probleme ai si cu cine si cu ce oameni si pune-le capat. (cand zic pune-le capat nu inseamna neaparat ceva ilegal...).

Altfel nu ai cum. Si sa te dai pe pastile si medicamente si ca.c.a. turi, tratezi efectul si nu cauza. Si asta nu poate face decat sa te distruga, plus ca nu iti trateaza insomniile. E un fel de ma.st.ur.bare mentala. Te minti ca faci ceva, dar de fapt nu faci nimic.

Si chiar daca au un efect, crede-ma ca nu te vor face prea fericit/a...

| m1dn1gh7 a răspuns:

E o metoda cam de copilași, dar probabil așa s-a obișnuit creierul meu; mă uitam la tv până adormeam. Nu te gândi că mă uitam cu interes la ceva, dar adormeam oricum, iar în cursul nopții îl opream. O chestie interesantă mi s-a întâmplat acum câteva luni, când am primit de la o doamnă (nu era de la martori)... o oaie din carton și conținea un îndemn interesant: „Când nu poți dormi, nu număra oile, vorbește cu Păstorul!" și înainte de somn mai fac o rugăciune și adorm fără probleme. Precizez că am și anxietate, soldată cu atacuri de panică destul de urâte. happy încerc s-o tratez prin rugăciune, până acum funcționează. Antidepresivele recomandate de binevoitori sunt super nocive, au efect pe moment (dacă au.), dar pe alte părți te distrug. Take care!

| Elide a răspuns:

Pai nu mai sta pe tel/tableta/PC până târziu o soluție ar fi sa te culci nu știu pe la 12 noaptea și să te scoli la la 6 și așa mereu până ti de obișnuiește corpul și te va lua somnul imediat!

| alondrakiss a răspuns:

Încercați Passiflora de la Hofigal, tinctura de valeriana

| alondrakiss a răspuns:

Mergeți la psihiatru pentru că aveți nevoie să se regleze in organism serotonina.

| AnoNiM61999 a răspuns:

Clipeste cat de repede poti timp de un minut, iar dupa sa închizi ochii si sa încerci sa dormi. La mine functioneaza de fiecare dată.
Succes! happy

| MarryMarr333333333 a răspuns:

Si eu adorm greu, dar nu am insomnii asa rele.
Am citit pe Internet ca daca citesti inainte sa te culci adormi mai repede pentru ca iti obosesti ochii si iti pacalesti creierul sa creada ca esti obosita.
Poti sa bei lapte cald indulcit cu o lingurita de miere sau ceai, mai ales cel de tei, cica are efect calmator si este bun pentru a adormi repede.
Daca totusi nu poti sa dormi nu te amagi si fa-i ceva productiv noaptea si imagineaza-ti cumva ca e ziua.
Dar totusi din cate vad e o situatie grava si ar trebui sa consulti un psihiatru sa iti dea niste pastile. Stai linistita, nu inseamna ca esti nebuna daca te duci la psihiatru, asa cum majoritatea au tendinta sa creada asta. Bafta! Sper ca te-am ajutat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MarryMarr333333333):

Si daca nu iti place sa citesti merge sa te uiti in stanga si in dreapta ca un nebun? Sper ca da.

| zurick explică (pentru MarryMarr333333333):

Imi place sa citesc, dar nu pot citi in timpul noptii fiindca impart camera cu sora mea si o trezesc daca aprind lumina.Si nici nu sunt vreun fan al cartilor electronice fiindca imi obosesc rapid ochii.

| Zzu123 a răspuns:

Insomniile in general sunt provocate de stres, cofeina, supraalimentatia..si multe alte cauze, poate nu ai o temperatura ok in camera, poate e galagie. Incearca sa faci cateva exercitii inainte de culcare(nu extenuante) si vezi dupa, sau in cel mai rau caz, consulta un medic

| Abcd1235 a răspuns:

Nu știu dacă vei reuși sa adormi cam pe la 23/00, dar dacă îți vei lua de la farmacie o cutie de ceai care se numește "Somn Liniștit" vei câștiga câteva ore de somn in plus.

| FursecCuMiere a răspuns:

Nervocalmin somn usor pastile.se dau fara reteta si nu sunt periculoase...iei cateva seri apoi ciclicitatea somnului s ar putea sa se regleze si sa nu mai ai nevoie de trucuri ca sa adormi