| Fetitsa123 a întrebat:

Nu pot dormi noaptea din cauza caldurii.Dorm imbracata foarte scurt.Ce sa fac sa adorm fara sa ma tot trezesc din cauza caldurii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| GabiiHaș a răspuns:

Eu vara nu dorm.La fel si Alex Velea, si nu facem atata caz.Cantam,si atat.
Incearca si tu.

| Perju_Ionut_1986_7AsC a răspuns (pentru GabiiHaș):

Pardon Alex Velea sau Conect-R crezi ca faci o mare confuzie prin băgarea asta in sema Omul vb serios si tu o arzi cu păr in ochi

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Pai nu prea ai ce, aerul conditionat iti umfla capul, la propiu, nu la toti, dar s-ar putea. Sa dormi in chiloti ar fi neplacut fiindca sunt tintari, inconfort, ti se raceste pielea si devi un termos viu, cel mai bine e sa lasi dormitorul in racoare pe zi.

| Dope a răspuns:

Salutare!
Eu zic sa nu pui aer conditionat sau un ventilator, deoarece o sa te doara spatele si capul toata ziua.
Incuie usa la camera ci culcate in chiloti [cum au mai spus altii], [la mine merge;] ]
Sau poti dormi cu geamul deschis.
La mine mai merge sa mai ascult muzica, numar oi [capre, gaini, etc;]] ], si multe altele.
Fundita?>

| JackyVip a răspuns:

E foarte simplu ...cand te pui in pat nu baga in seama caldura ..inchide ochii si gandeste-te la ce ai facut azi si ce ai vrea sa faci maine. sau la orice altceva... la mine functioneaza

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Aerisesti camera inainte de culcare, dormi cu geamul întredeschis (nu foarte larg, s-ar putea să izbucnească un vânt din senin), eventual faci un duș inainte, dar nu cu apă fierbinte, ci un pic mai rece.

| Empathizer a răspuns:

Da ca nu ai aer conditionat, ia langa tine in pat 2 sticle cu apa rece, cate una pe fiecare parte. Si foloseste pe post de cearceaf un prosop mare de bumbac.

| Shatteredx a răspuns:

Montezi aer conditionat sau dormi in chiloti.

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Stiu ca pare ciudat, dar eu chem un prieten la mine si ne luam cortul afara si dormim in el, sau doar luam niste paturi si na culcam pe ele, e foarte misto, sau cel mai bine fa un dus inainte sa te culci si incearca sa dormi doar in chiloti si sutiewinking

| ℓσνє a răspuns:

Hmm, eu ieri seara m-am culcat mai tarziu, la ora 3. Dar nu cred ca are legatura cu ora la care ne culcamwinking. Eu spun sa asculti muzica, sa fredonezi si uiti de caldura, poate chiar adormi laughing. Sau, iti poti face vant cu un evantai, se poate face si din hartie.
Bafta! :*
Fundita?happy

| dydydeea a răspuns:

Incearca sa te culci seara cat mai tarziu! si eu patesc la fel ca tine dar ma culc foarte tarziu( azi noapte la 1 jumate m-am culcat) si vad ca reusesc sa dorm

| AdelinGrigorescu a răspuns:

Incearca sa tii geamul deschis cam jumate pe tot timpul serii si nu vei mai avea probleme

| Adryanna2000 a răspuns:

Iti poti cumpara un ventilator( sau somnifere daca nu te ia somnul). Fundita?

| Roibu a răspuns:

Eu in nicun caz nu iti recomand Somnifere pentru ca tu nu suferi de insoamnie nu este o bola.
Daca vei lua Somnifere corpul tau este sanatos si nu poate accepta "Stingerea cu Forta" Gandeste-te la reactiile adeverse care ar urma.
Este ceva de moment din cauza temperaturii eu iti recomand ca sa consumi cat mai multe fructe si lichide deoare ce corpul nu are destula hidratare motiv p-entru care simt transpiratia si caldura care nu te lasa sa dormi daca nu vei reusi asa iti recomand asa dormi afara insa spre dimineata daca este posibil pe la ora 04:30 05:00 sa intri in casa ori s ate acoperi cu ceva mai grosut intrucat tu nu vei simpti racoarea insa cimentul,parchetul, pamantu va crea un fel de curent care iti va aduce gripa, raceala, temperatura, dureri ale mesei osoase, musculare

| Georgy090 a răspuns:

Deschide geamul cat mai larg pentru a putea intra aerul! Eu asa fac si dorm foarte binethumbs up

| MariaIuliaZana a răspuns:

Poti sa dormi pe jos, in felul asta temperatura corpului este scazuta, mai exact pui o patura si cateva perne pe jos unde dormi. Poti desigur sa faci o baitza mai racaroasa inainte de culcare.Dar atentie s nu fie apa prea rece ci potrivita.
1. Aeriseste dimineata devreme si noaptea
2. Acopera geamurile cu jaluzele/transperante de dimineata pana dupa amiaza ca sa nu intre caldura
3.Un cearceaf ud
4.Nu ai aer conditionat?
Ar fi o solutie buna

Fundita?happy

| oli12 a răspuns:

Dormi dezbracata

| heiyou a răspuns:

Nu prea ai ce face dar eu iti recomand sa bei apa inainte de culcare, sa faci un dus racoros si sa dormi neacoperita cu geamul deschis. Sper ca te-am ajutat, somn usor happy

| riti87 a răspuns:

Sau mai ieftin ia-ti un ventilator cu aburi

| mirela69 a răspuns:

Dezbraca-te