| elcosmin a întrebat:

Nu pot dormi si eu noptile ca oamenii. Am un somn foarte chinuit. Ma trezesc de vreo 7-8 ori pe noapte pana nu pot sa mai dorm. Sunt cu oboseala la pamant. Ce sa fac sa dorm si eu bine fara intreruperi? Vreun medicament, ceai, ce imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu este bine să ne culcăm obosiți.
Dacă eliminăm lipsa efortului fizic, atunci mai rămân două cauze:
1. Extrema cealaltă; adică prea mult efort fizic.
2. Probleme de natură psihică, psihologică -sau cum le spun eu: de suflet. Adică griji, îngrijorări, relații tensionate cu anumite persoane, stresul, și altele de felul acesta.

Ar mai exista și o a treia cauză, și anume: obișnuința organismului care din diferite motive a fost forțat în trecut să nu se odihnească la orele potrivite de somn. Pentru schimbare -daca aceasta este cauza- trebuie făcut efort continuu de a ne pune la somn indiferent că organismul simte sau nu nevoie de odihnă.
Dacă problema persistă, atunci trebuie să faci o vizită medicului de familie care te va trimite la un specialist.
Cât despre griji și îngrijorări -daca acestea sunt cauzele- eu zic să le lăsăm pentru că dacă ne-ar ajuta as fi de acord cu ele. Dar dacă nu ne ajută, atunci ce folos să ne lăsăm stăpâniți de îngrijorare?
Nu trebuie să fie secret că ce este cu neputință la oameni este cu putință la Dumnezeu.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ceai de musetel. Dar cu oboseala nu esti la pamant ci cu odihna. Cu oboseala stai "bine". laughing

| Bondarel99 a răspuns:

Stii cum se spune, cand esti prea obosit nu poti sa dormi. Deci nu e bine nici sa te epuizezi asa in timpul zilei.

| anonimg a răspuns:

Problema se rezolva dacă în timpul zilei vei depune efort fizic intens prin muncă sau sport, sau prin ambele. Iar seara îți iei ochii complet de la orice ecran luminos, oricât de mic ar fi acesta, și oricâtă protecție blu-light ar avea.

| elcosmin explică (pentru anonimg):

Pai exact asta este problema. Ca in timpul zilei fac eforturi fizice foarte mari, si cu toate astea nu pot dormi

| anonimg a răspuns (pentru elcosmin):

Nu este bine să ne culcăm obosiți.
Dacă eliminăm lipsa efortului fizic, atunci mai rămân două cauze:
1. Extrema cealaltă; adică prea mult efort fizic.
2. Probleme de natură psihică, psihologică -sau cum le spun eu: de suflet. Adică griji, îngrijorări, relații tensionate cu anumite persoane, stresul, și altele de felul acesta.

Ar mai exista și o a treia cauză, și anume: obișnuința organismului care din diferite motive a fost forțat în trecut să nu se odihnească la orele potrivite de somn. Pentru schimbare -daca aceasta este cauza- trebuie făcut efort continuu de a ne pune la somn indiferent că organismul simte sau nu nevoie de odihnă.
Dacă problema persistă, atunci trebuie să faci o vizită medicului de familie care te va trimite la un specialist.
Cât despre griji și îngrijorări -daca acestea sunt cauzele- eu zic să le lăsăm pentru că dacă ne-ar ajuta as fi de acord cu ele. Dar dacă nu ne ajută, atunci ce folos să ne lăsăm stăpâniți de îngrijorare?
Nu trebuie să fie secret că ce este cu neputință la oameni este cu putință la Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nervocalmin somn ușor și ceai de tei. Nervocalminul conține melatonina și valeriană, deci se eliberează fără prescripție medicală.
http://nervocalmin.ro/nervocalmin-somn-usor-cu-valeriana.htm

| Uvox a răspuns:

Exista multe supliment cu melatonina pe piața si le poti incerca. Tot asa si cu ceaiuri.
Cauza trebuie rezolvata, ca astea sunt doar efecte.
Exista o "igienă" a somnului, găsești info pe net.
Daca starea asta dureaza de ceva timp sau nu o poti rezolva cat mai repede, parerea mea este sa apelezi la ajutor specializat. Calitatea si durata somnului afecteaza calitatea vietii si in timp pot genera alte probleme.
Baftă.

| Savina23 a răspuns:

Nu bea energizante, nici cafea, cola etc. fara ciocolata. Ceai de roinita sau valeriana si vei dormi ca un bebe, dupa o baie calda!