| anonim_4396 a întrebat:

Nu pot ieși din casa doar cu ochelari din cauza anxietății, sufăr de anxietate generalizata și tremur. Cum pot scăpa de ea fără tratament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Anxietate generalizata este poate cea mai complexa forma de anxiette, de asta se scapa cel mai greu si nu o spun ca sa te descurajez ci ca sa iti dai seama ca viata se poate trai frumos, fara sa mai suferi asa. De asta trebuie sa apelezi la ajutor de specialitate. Psihoterapia cognitiv-comportamentala e foarte eficienta (daca vrei si sa colaborezi), poate trata sau diminua considerabil simptomele. Daca nu ai rabdare sa mergi periodic la psihoterapeut sau nu ai bani, poti apela la psihiatru sa iti dea niste pastile ca sa te linistesti, anxiolitice.

Totusi iti recomand sa mergi macar o data la psihoterapeut ca sa iti puna un diagnostic. Banuiesc ca te-ai autodiagnosticat (posibil sa ai mai degraba agorafobie, iar asta e cel mai usor de vindecat dintre toate formele de anxietate). Ei au niste teste foarte precise (pe care le-au cumparat). Numai sa gasesti unul competent.

Bineinteles ca se poate scapa de anxietate fara niciun ajutor dar trebuie sa ai un psihic foarte tare, sa lupti cu mintea ta, sa ai vointa. Trebuie sa gasesti cauzele si sa le elimini (de exemplu poate fi cauza faptul ca iti e frica sa iesi afara din casa sa nu patesti ceva), asa reduci anxietatea. Si nu folosi niciun stimulent pentru sistemul nervos (tigari, alcool, cafea, sport in exces etc).

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Of cât ai scris laughing da psihiatru mi-o pus diagnosticul plus depresie severa plus episod psihotic

| Bondarel99 a răspuns:

Si ai luat vreun tratament pana acum? A fost vreo imbunatatire? De obicei anxietatea si depresia sunt comorbide, adica foarte rar ai doar una din ele, important e care a aparut prima si care te deranjeaza mai tare.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Am luat o luna dar tot tremuram. Ambele ma deranjează depresia o am de mulți ani.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai din cate am citit efectele apar dupa cateva luni, nu te astepta sa isi faca efectul in 2 saptamani...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi mai bine, stiu si eu, NU IESI
se poate trai și fără să ieși din casă cat timp există online shopping și ai apă la wc, duh ^^

| Iunix a răspuns:

Ieși afară, nu te gândi la ce cred ceilalți despre tine. Dacă ai bicicletă mergi cu ea, te deplasezi mai repede așa și nu trebuie să dai cu ochii de alți oameni.

| Savas10 a răspuns:

Buna, de unde esti? Si eu am anxietate si inteleg perfect situatia ta, anxiosii au aceleasi simptome. Nici eu nu iau tratament, am vazut in 90% ca nu au niciun efect pozitiv si au efecte urate, deci practic termenul de "tratament" e eronat.

| anonim_4396 explică (pentru Savas10):

Din Timișoara am luat 1luna tratament dar tot tremuram. Poate trebui sa iau mai mult.

| Savas10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai sa cunosti pe parcurs mai multe persoane cu anxietate care urmeaza tratament pentru aceasta, ai sa vezi ca cei mai multi au niste efecte "secundare" care sunt de fapt efecte directe ale pastilei. Si vei merge sa iti dea alta doza. Apoi sa ti-l schimbe. Nici cu urmatorul nu va functiona si vesnic vei fi in cautarea pastilei magice, lucru care nu exista. Eu nu te sfatuiesc deloc sa te bazezi pe medicamente, practic e doar un placebo ieftin. Ca iei o pilula care are zahar inauntru si ti se spune ca iti va rezolva problema sau ca iei un antidepresiv, e exact acelasi lucru.

| anonim_4396 explică (pentru Savas10):

Atunci pe ce sa ma bazez? Eu nu cred ca o sa ma mai vindec vreodată mai ales ca îmi tremura și capu și picioarele când ies afara fără ochelari e grav rău. Cred ca sinuciderea e o varianta

| Savas10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti un om credincios?
Daca da, roaga-te. Dumnezeu a zis ca ne da un duh de PUTERE, nu de FRICA. Nu observi cum anxietatea te opreste din a te bucura de unele lucruri? Cum mereu te minte ca ai sa patesti ceva, ca vei lesina, te vei prabusi, vei innebuni, vei muri. Si cine e tatal minciunii? Nici nu vreau sa ii spun numele. Tatal iubirii e Dumnezeu si nicio pastila nu iti va da puterea pe care Dumnezeu ti-o da. Iesi fara ochelari cu tot curajul si toata puterea si increderea ca nu vei pati absolut nimic, nu mai pleca la drum cu anxietatea.

| anonim_4396 explică (pentru Savas10):

Nici Dumnezeu nu cred ca mai poate face nimic. Și fără ochelari nu pot ieși doar seara și cu mare dificultate

| Iunix a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de ce tremuri când ieşi fără ochelari? La ce te gâbdeşti când eşti afară, nu ai ochelarii la tine şi în jurul tău e lume, oameni care sr comportă normal, îşi văd de treaba lor etc.
Şi ce îți oferă acei ochelari? Cu ce te ajută? Crezi că oamenii nu te mai văd? Ai probleme la ochi? Nu vrei ca cineva să se uite în ochii tăi?

| anonim_4396 explică (pentru Iunix):

Nu am probleme la ochi deși uneori privesc strâmb nu știu de ce...
Nici eu nu pot sa îmi dau seama de ce dacă are legătură cu anxietatea sau nu sau o fi ceva mai grav habar nu am. De oameni nu mi teama și cu toate astea ma cuprinde ceva de neînțeles când ies afara. Sper sa nu fi devenit schizofrenic mai ales ca sunt la al doilea episod psihotic am înțeles ca la al treilea episod psihotic faci psihoza sau schizofrenie dar fără sa auzi voci sau sa trăiești alta realitate asa cum trăiesc schizofrenii. Anxietatea este generalizata diagnosticata de psihiatru totuși ma gândesc ca și alții au dar nu le tremura capu și picioarele cum îmi tremura mie. Am luat o luna tratament ma simțeam puțin mai bine dar tot tremuram și nu puteam sa controlez tremurul și nici nu știu de la ce venea ca în momentu ala nu simțeam nici o frica

| syriaHotelsWithPool a răspuns:

Pai, pune pe tine si niste haine, nu doar ochelari.