| Vernusio a întrebat:

Nu prea am energie,ma simt obosit chiar daca nu am facut nimic, ce as putea sa fac si care ar fi cauza? De ce nu am energie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Primul gând care îmi vine e că nu te alimentezi corect. Nu ai o nutriție echilibrată și mănânci mâncăruri foarte complicate, sau amesteci multe alimente diferite la o masă, motiv pentru care digestia durează foarte mult și îți consumă energia. La fel dacă apelezi la băuturi alcoolice, sucuri, cafea. Pe o parte primești. După pierzi dublu.
Ca să nu mai zic de importanța odihnei, a somnului.
DAcă nu prea te miști contează și asta. Trebuie să faci un soi de exercițiu fizic zilnic. Măcar să mergi mai mult pe jos, câțiva kilometri. Dacă mergi doar cu mașina sau autobuzul și în rest doar pe la PC sau birou sau banc de lucru e normal să te simți obosit apoi.
Poate fi și surmenaj. Poate e pe fond psihic, te frămânți mult și iei decizii greu. Nu îți găsești rostul, nu prea ai încredere în tine.
Te paralizează poate tocmai faptul că nu ai un scop clar în viață, te învârți în cerc, nu ai o direcție.

| Caro34 a răspuns:

Daca pe langa mancarea sanatoasa, sport, somn, lichide suficiente nu-ti revii, atunci ar trebui sa faci un set complet de analize plus un coproparazitologic de 5 zile si sa le vada un medic. Numai bine!

| anonyymuusss a răspuns:

1. Dormi
2. Mânâncă sănătos
3. Sport
4. Limitează timpul petrecut in fata telefonului, laptop ului, tv-ului

| Ascension a răspuns:

Stiu ca pare stupid dar stiu ca un motiv bun este pentru ca nu faci multa miscare, asa eram si eu pana am inceput sa fac sport. De atunci ma simt mult mai energetica. Poate ar trebui sa faci si tu, cel mai probabil stai mult fara sa faci nimic.

| klaas1992 a răspuns:

Cauzele ar putea fi:nu te alimentezi corect; nu faci sport; nu dormi destul sau nu dormi bine.Vara aceasta am avut aceeasi problema dar cand a inceput scoala si zilele pline de activitati situatia sa normalizat.