Întrebare recomandată | GulDan a întrebat:

Nu stiu ce e inregeula cu mine dar as dori sa vorbesc cu un psiholog!

Cred ca am anxietate sociala(ma simt ciudat in necunoscut), am impresia ca se uita toti la mine!

Si de multe ori cand ma concentrez sa fiu normal simt ceva in cap caldura si ma apuca nervi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
| crytical a răspuns:

Ce sa faca frate un psiholog, sa se uite la tine si sa se prefaca ca scrie in carnetelu lui in timp ce se gandeste la cum sa termine mai repede sedinta? Uite ce ai putea sa faci, primul lucru, sa nu-ti pese de nimic si de nimeni, si al 2-lea lucru sa incepi sa faci sport, sa te simti mai bine in pielea ta.

| RAY a răspuns:

Si eu eram ca tine e ceva normal, dar viata ne schimba obligatoriu, am cunoscut multi oamenii si acuma am o teama dar nu asa mare, comunica mai des, eu vb cu straini ca daca leas cunoaste de o viata, la om i place sa fi ca el un fel de clona de a lui

| matrix100 a răspuns:

Cateva sedinte cu un psiholog si sa-i explici care e problema ta nu strica si nici nu are ce sa iti faca rau

| jmekerashu a răspuns:

Sigur e vorba de anxietate socială. Uite niște articole care ar putea să-ți fie de folos - http://www.i-medic.ro/......-anxietate

http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-anxietate

| 187VLAD a răspuns:

Dupa parerea mea ai un o stare de anxietate
am si eu problema asta, mai ales cand folosesc mijloace de transport in comun aglomerate
poti sa incerci sa te controlezi sau sa apelezi la un psiholog...eu momentan incerc sa depasesc starea asta singur
bafta si curaj happy

| Andrei_Laurentiu_1987 a răspuns:

Uite ceva care te poate ajuta, este un tratament pentru problema ta, uite :

Tratament

Terapia cognitiv-comportamentală este o formă de psihoterapie foarte eficientă în tratamentul anxietăţii sociale. De asemenea există anumite medicamente care pot fi utile pentru acest tip de tulburare. Uneori cea mai bună soluţie este combinarea TCC cu medicaţia.

1. Terapia cognitiv-comportamentală (TCC)

Cea mai utilizată formă de psihoterapie pentru anxietatea socială este TCC. Premisa de bază a acestei forme de psihoterapie este că propriile noastre gânduri – nu alte persoane sau situaţii – determină felul în care reacţionăm şi ne comportăm. Chiar dacă situaţia nedorită nu poate fi schimbată – trebuie să faci o prezentare în faţa şefilor tăi sau sora ta aşteaptă şi îşi doreşte foarte mult să participi la nunta ei – putem schimba în bine felul în care gândim şi ne comportăm. TCC ne învaţă cum să reducem anxietatea pe care o simţim în situaţiile sociale astfel încât să le putem face faţă şi să nu le mai evităm.

Una din tehnicile utilizate în cadrul TCC este tehnica expunerii. Aceasta presupune expunerea într-un mediu sigur şi controlat, la situaţia/situaţiile sociale care provoacă anxietate. La fel ca şi în cazul altor tipuri de fobii, expunerea în acest caz implică confruntarea gradată şi repetată cu situaţiile problematice pe un fond de relaxare. La început această confruntare se face în imaginar, iar pe măsură ce anxietatea dispare se face trecerea în mediul real.

2. Tratament medicamentos

Pentru tratamentul anxietăţii sociale sunt utilizate trei tipuri de medicamente: antidepresivele, benzodiazepinele şi beta-blocantele. Cu toate acestea, datorită faptului că anxietatea socială este de obicei o boală cronică, efectul acestor medicamente este unul de scurtă durată, iar întreruperea tratamentului aduce cu sine reapariţia problemelor. Tocmai de aceea avantajul psihoterapiei în raport cu medicaţia este durabilitatea în timp a rezultatelor obţinute şi absenţa efectelor secundare
Sper ca te-am ajutat si, have a great daywinking