| Andrei11067 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac fraților...
Peste 20 de zile fac 17 ani.
Am 1. 72cm
Pana acum am facut foarte mult sport,am alergat,am fost la sala,am facut exerciții speciale, acasa mai făceam flotari,abdomene, tractiuni etc...
Stăteam si ma uitam la foarte multi prieteni sau băieți care la vârsta mea de drogheaza, fumează, se îmbată până se fac praf, chestii de genul.Eu până acum nu am fumat, nu am băut, nu m-am drogat...Si totusi ei cu viata asta pe care au dus-o au ajuns la o înălțime de 1.80-1.90 si eu am abia 1.72 la 17 ani.
M-am apucat de fumat de 1 luna din cauza faptului că viața asta nu e corecta, cu ce am gresit? Ma imaginam la o înălțime de macar 1.78cm.Ma simt atât de pitic la înălțimea mea, de exemplu astăzi a trecut o fata pe lângă mine cu un cap mai înaltă și nici nu avea tocuri.In fiecare zi trec pe lângă foarte multi oameni mai înalți decât mine și mă simt atât de pitic...ce sa fac? M-as lasa de fumat dar parca nu imi vine pentru ca altii făcând asta au ajuns bine si eu... poate ca unii o sa ma înțelegeți.
Simt ca sunt disperat, ce pot sa fac ca macar pana la 18 ani sa ajung la 1.75-1.76? Exista suplimente pentru înălțime? De unde pot lua? Va rog sa imi răspundeți cu cea mai mare seriozitate si sa ma ajutati.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Tu o să mai crești până la 22 ani.
Te-ar fi ajutat înotul, basketul.
Aceeași înălțime i aveam și eu la vârsta ta. Dintr-o dată am crescut; la 19 ani când m-a luat în armată aveam 1.81 (așa scrie în livretul militar). Nu m-am mai măsurat de atunci, dar cred că am mai mult. N-am făcut nici un sport (6luni de exerciții fizice la sală nu le pot numi sport). Ba încă la țară căram cu cârca lemne din pădure pe coasta abruptă.
Dacă și părinții tăi nu sunt prea înalți, nu te poți aștepta la prea mult. Oricum, sănătatea este mai importantă decât frumusețea.

| PatriciaMara10 a răspuns:

Frate ești băiat, și încă ești in creștere sa zic așa, oasele tale se mai dezvolta puțin. tu te plângi la 1, 72 stai sa vezi o fata (femeie ) am 22 de ani și abia trec de 1, 50. eu îți sugerez sa nu disperi pentru ca asta nu e o problema atâta de gravă. poate e și genetic și in cazul asta e posibil sa rămâi cu înălțimea asta. dar cine știe mai poți creste mult de acum!