| Godiseverywhere a întrebat:

Nu stiu cum sa explic.Este o chestie mai mult psihica. Cand e vorba de mancare, mereu mi-e frica sa o mananc.Mereu ma uit sa vad cand expira, cum miroase, cum arata si daca mie mi se pare ceva inneregula, dar celorlalti nu, oricum nu mananc alimentul respectiv.Sunt asa mofturoasa si urasc asta. Mi-e greu sa ma exprim pentru ca nu stiu exact cum sa descriu simptomele pe care le am.Inainte de mancare mi se inmoaie picioarele gandindu-ma ca nu o sa imi pice bine mancarea. Lapte nu mai beau deoarece s-a mai intamplat sa nu imi cada bine si am zis gata, nu mai beau, dar inainte o faceam si imi placea. Mi-e frica sa mananc alimente grase si ma cuprinde o stare de anxietate, incepe sa imi fie greata, mi-e cald sau cel mai des frig, simt un fel de slabiciune in picioare si un nod in gat. Mi-e atat de greu sad Nu mai stiu ce sa fac cu aceste stari pentru ca nu stiu cum au aparut.Mai demult eram bine, mancam de toate (mai demult insemnand acum un an jumate) dar acum rareori mai mananc chipsuri si chestii nesanatoase de frica ca o sa imi fie si mai rau.Mentionez ca la analize mi-au iesit nivelul de limfocite foarte mic, deci cred ca am sistemul imunitar foarte scazut.Dar cu glicemia stau bine, perfect din cate spun analizele, chiar daca mi se face rau cand mananc dulce mult (de cand cu starile astea, nu mai pot sa mananc nici 2 randuri de prajitura fara sa mi se faca rau, iar inainte mancam si 1 ciocolata pe zi.Ma mandresc cu recordul de 3 ciocolati intr-o zi laughing ). De asemenea, cand mi-e foame eu trebuie sa mananc atunci, pentru ca daca astept mult (in jur de 3 ore) ma ia din nou cu aceleasi simptome, uneori cu atacuri de panica.Va rog, nu mai stiu ce sa fac.O tin asa de un an jumate si eu vreau sa redevin ce am fost sad Vreau atat de mult sa fie totul bine si credeti-ma ca ma bazez pe Dumnezeu ca ma ajuta.Eu sunt penticostala si ma rog in fiecare zi lui Dumnezeu sa ma ajute sa trec peste starile astea groaznice care nu ma lasa sa imi traiesc viata.Am incredere in El.Dar trebuie sa caut si o sursa prin care sa ma fac bine.In timpul zilei mai am stari de plictiseala, moleseala, oboseala. Nu am chef de nimic. Si va rog, sa nu ma luati cu cuvinte dure.Sunt destul de sensibila. Daca incerc sa explic cuiva ce mi se intampla nu ma inteleg, mai mult ma cearta pentru ca nu reusesc sa trec peste faza asta.Si discutia se termina plangand mereu.O iubesc pe mama din tot sufletul si e cea mai buna mama din lume dar la aspectul asta pur si simplu nu ma intelege.De asemenea mereu ma simt rau.Deci din orice mi se face greata, obosesc si altele.Sunt absolut disperata pentru ca mi-am facut analizele de sange si urina si mi-a iesit doar o infectie urinara.Nu mai stiu ce sa fac.Mi-e foarte greu sa adorm seara din cauza atacurilor de panica si a senzatiei de greata, tremurat si rau.Ma ingrijorez atat de mult de tot si toate, sincera sa fiu nu mai pot sad Stiu ca totul vine de la creier si ca totul e doar in mintea mea, dar cum scap de asta? Va rog din tot sufletul meu sa ma ajutati! Chiar am nevoie de niste sfaturi si cuvinte blande happyVa multumesc mult happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Ai o problemă serioasă care se rezolvă doar discutând cu un psiholog şi nu e nici-o ruşine doar că trebuie să vorbeşti serios cu părinţii tăi să te ducă la psiholog.
Încearcă să vezi filmul sau mă rog documentarul " The Secret ", încearcă să nu te mai gândeşti la frică deoarece toate pleacă de la aceeaşi sursă: rău-moarte.
Imagineazăţi că nu există moarte, fiecare pleacă atunci când trebuie happy nu ai ce să faci, dacă îţi este frică când vine o maşină spre tine tu rămâi pe loc îngrozită în loc să fugi.
Asta e un exemplu de frică, prin frică putem provoca lucruri rele iar dacă nu avem frică avem o şansă în + să nu se întâmple.
Îţi mai dau un exemplu: când eram mic m-am înecat cu un os de peşte şi l-am simţit toată săptămâna şi nu am mai mâncat peşte până când m-am apucat de sală şi mi s-a spus să mănânc peşte ca conţine proteine şi e un aliment foarte bun la dezvoltarea corpului şi asta mi-a dat puterea să mănânc iar happy
Deci totul ţine de tine.

| Godiseverywhere explică (pentru Evolution):

Nu imi e frica de moarte.Chiar deloc. Imi e frica sa imi fie rau.Stiu.Ciudat.Dar eu as prefera orice in loc sa ma simt rau. Asa mi s-a intamplat odata si mie.Am mancat odata macaroane cu branza si eu si mama mea si ne-a fost rau in noaptea aia.De atunci nu am mai mancat macaroane cu branza.Dar imi plac mult laughing. Stiu ca e totul in gand si ca tine de mine dar daca mananc orice ce am impresia ca nu e bun, nu imi cade bine.Sau cel putin asa am impresia.Paranoia asta straight face.Dar iti multumesc mult pentru raspuns si pentru ca m-ai motivat big grin

| Evolution a răspuns (pentru Godiseverywhere):

Eu am zis rău - moarte, îţi este frică că îţi face rău şi e normal mai ales că senzaţia de durere de burtă, vomă, febră e foarte nasoală... e o durere groaznică şi normal să îţi fie frică.
Nici eu nu mănânc alimentele care nu îmi fac bine mai ales după ce mi-a fost rău încerc să mănânc alimente foarte uşoare (ce îmi dă bunicămea) timp de o săptămână după ce mai prin ceva curaj să mai cumpăr un chips ceva.
La tine deja e exagerat, oarecum e bine că eşti atent la detalii dar nici să exagerezi, nu e neapărat o problemă sau o paranoie că doar nu plângi când vezi o mâncare, îţi este frică doar să nu îţi fie rău iar.
S-ar putea cu timpul să îţi treacă, încearcă să mănânci câte puţin din ceea ce îţi place dar nu îţi face bine că nu o să se întâmple nimic şi încet, încet îţi dai drumul.

| Godiseverywhere explică (pentru Evolution):

Sa speram.happy Apropo, sunt fata laughing

| Evolution a răspuns (pentru Godiseverywhere):

Atunci e bine laughing

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o problema serioasa, cineva si-a batut joc de tine si ti-a bagat in cap niste prostii, iar acum suferi din cauza lor. Din pacate, nu cred ca e suficienta rugaciunea, cred ca trebuie sa te ajute un psiholog. daca esti eleva, incepe cu cel al scolii. NU e nimic de batjocorit sau de ras in starea ta, ea este foarte serioasa si se poate agrava fara ajutor. Nu poti sa controlezi ceva atat de serios de una singura, ai nevoie de sustinerea unui psiholog care sa te ajute sa intelegi exact de unde provine problema ta si care sunt caile de a o inlatura. Nu te teme, este posibil sa duci o viata normala, ia doar niste masuri acum.

| AndradaE a răspuns:

Poate chestia asta a inceput de la niste jigniri. Ai spus ca esti sensibila, presupun ca ai luat-o foarte in serios. Consulta consilierul scolii daca ai tai nu doresc sa-ti caute unul privat pentru ca nu recunosc ca fiind o problema. Astea toate sunt temeri. Numai tu poti sa scapi de ele treptat. Poti incerca sa mananci unele lucruri cu toate metodele tale de precautie: uitatul la ambalaj, mirositul, analizatul etc. si poate o sa iti dai seama ca te-ai agitat degeaba. Sunt chestii minore ce zic eu, problema e cu radacini adanci si doar un terapeut real te poate ajuta. Succes. happy