| anonim_4396 a întrebat:

Nu știu cum să mă exprim cel mai corect, dar ce denumire poartă în medicină cantitatea de aer care îți pătrunde în sistemul respirator/plămâni?
Când am fost la Urgențe, doctorul a folosit un termen pentru a denumi acest proces dar am uitat cum i-a zis.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Volumul curent este cel ce intra in plamani in timpul respiratiei normale

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Capacitate pulmonară.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Te referi la volum curent?

| criss8585 a răspuns:

Pneumoftiziologie.