| Gaby212 a întrebat:

Nu stiu daca e ok ce fac...
Am 23 de ani si m-am apucat sa fumez pentru ca ma ajuta sa ma deconectez de la problemele mele.
M-am despartit de iubita mea la care am tinut enorm...Am fost in depresie un an de zile,acum m-am mai linistit.
Daca eu consum o tigara pe zi,eventual chiar la doua zile, pot sa devin dependent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti

| Andreeush a răspuns:

Dacă fumezi pentru a te deconecta de probleme atunci da. Poți deveni dependent.

| Frank51 a răspuns:

Daca ramai la o tigara pe zi nu ai cum sa devii dependent, asta nu se numeste dependenta. Acuma depinde de tine, poate se transforma in 2 pe zi, apoi 3 si tot asa, nu putem sa stim ce fel de persoana esti, si o data ce ti-a intrat in activitatile zilnice atunci sansele cresc sa devina o dependenta. Oricum vad ca nu ti-e clar ce vrei sa faci, sa fumezi sau nu, daca chiar vrei sa fumezi fumeaza, nu sta cu grija dependentei, ca nu ai cum sa scapi, vorba aia vrei si cu sapca in cap si cu piciorul in rai, nu prea merge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce simți ca țigara te ajuta împotriva stresului ai devenit puțin dependent. Dacă nu vrei sa te apuci de fumat, ieși afara în parc, apucă-te de un sport, ieși cu prietenii, găsește alte activități și o sa vezi ca te vei simți mai bine.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Da, ușor ușor devine un viciu.
NU te sfătuiesc să fumezi însă dacă tu dorești sa fumezi, fumează doar o viata avem happy

| cuvant a răspuns:

Da. Daca consumi in fiecare de zi una e inceputul. Cand vor aparea alte probleme vei trece la doua, trei si apoi nu te mai poti opri.
Iti sugerez sa faci sport si sa gasesti cu cineva cu care sa vorbesti.

| Mariushgv a răspuns:

Esti deja

| anonimafata a răspuns:

Da poti deveni